Hogyan kezdjük meg az új kultúra telepítését a növényváltás után?

A régi kultúra eltávolítását és a növényház kitakarítását követően megkezdhetjük a növényváltás utolsó fázisát: az új kultúra telepítését. Először el kell helyezni a növényházban az új felszerelést, például az antikondenzációs fóliát, a talajtakarót és a termesztőtáblákat, azután jöhetnek a palánták. A munka megkönnyítése és hatékonysága érdekében célszerű betartani a műveletek optimális sorrendjét. Szakértőnk az alábbi cikkben ismerteti az új kultúra telepítésének lépéseit.

Hogyan kezdjük meg az új kultúra telepítését a növényváltás után?

1. A talajtakaró szövet elhelyezése

A talajtakaró szövet akár több éven át is használható. Ha megérett a cserére, kultúraváltáskor ez legyen az első lépés, hogy legyen hely az elterítéséhez.

2. A vápafólia kiterítése

A vápafólia a termesztőcsatorna felső részén van elhelyezve. Megakadályozza a maradékanyagok képződését és a nemkívánatos gyökérnövekedést, meghosszabbítja a csatorna élettartamát, és kultúraváltáskor jelentősen megkönnyíti a csatorna takarítását. A fólia kézzel is lefektethető, de sokkal gyorsabb egy fóliacsévélő segítségével.

3. Az antikondenz fólia (AC 2000) elhelyezése

Az utóbbi pár évben elterjedt az antikondenzációs fólia használata a zöldségkertészetekben, mivel a segítségével melegebb növényházi klímát tudnak biztosítani a palántáknak. A fólia behúzásakor figyelembe kell venni néhány dolgot, melyekről ebben a cikkben olvashat bővebben.

4. A CO2 fólia tömlők kihúzása

A CO2 fólia tömlők meglehetősen sérülékenyek, ezért egyes termelők minden kultúraváltás alkalmával kicserélik őket. A növények közé felfüggesztett tömlők érintkeznek a levelekkel, ezért higiéniai szempontból is javasolt a csere. Az új CO2-tömlőket csévélő segítségével húzhatja ki a legegyszerűbben.

5. Talajtakaró (szubsztrát) fólia kiterítése

Gyakran fektetnek talajtakaró fóliát a teljes felületre vagy csak a sorokba, a csövek közé, hogy rendben tartsák az utat, és meggátolják a gyomok növekedését ott, ahol nincs talajtakaró szövet. De talajtakaró szövet mellett is használják, hogy meghosszabbítsák annak élettartamát.

6. A termesztőtáblák elhelyezése

Az új termesztési ciklushoz általában új termesztőközeget szereznek be, mivel ez higiénikusabb, mint a meglévő táblák újbóli használata. Fontos, hogy megfelelő módon helyezze el a táblákat, és vízelvezető nyílásokat vágjon rájuk (11-es pont), máskülönben a kultúra nem fog kellőképpen fejlődni.

7. Rovarfogó lapok kihelyezése

A termesztőtáblák elhelyezése után függessze ki a rovarfogó lapokat. Ezt még az akasztókampók kihelyezése előtt érdemes megtenni, máskülönben előfordulhat, hogy összeragadnak a kampók zsinegeivel, ami jócskán megnehezíti a lapok kihúzását.

A lapok könnyebb felszerelése érdekében használjon laptartókat. Így a rovarcsapdát a tartóra helyezheti, és szezon közben a tartóval együtt feljebb tolhatja.

8. Akasztókampók fellógatása

Ezután következhet az akasztókampók kihelyezése. Minden ültetőlyuk fölé akasszon egy kampót. Ügyeljen a kampók megfelelő kezelésére, nehogy rossz irányból húzza meg őket.

9. A csepegtető tüskék kihelyezése

Rögzítse a csepegtető tüskéket az öntözőrendszer csöveihez, és szúrja be őket a termesztőtáblába. Fontos, hogy megfelelő mélységig nyomja be őket, mert ha a tüske nincs elég mélyen, kieshet a táblából, és a növény nem kap vizet, vagy száraz foltok keletkeznek a táblán; viszont ha túl mélyre lenyomja, akkor kilyukaszthatja a táblát védő fóliát.

10. A termesztőtáblák beöntözése

Ne ültessen száraz táblába! Legalább 48 órával az ültetés előtt töltse fel a termesztőtáblát a kultúrának megfelelő tápoldattal. Ügyeljen rá, hogy a tápoldat langyos (legalább 18°C-os) legyen, nehogy hidegsokkot kapjanak a palánták. Ellenőrizze, hogy kellőképpen fel van-e töltve az összes tábla. A teljesen feltöltött tábla fólia borítása feszes, és látni lehet a tápoldatot a tábla felszínén. Ha a tábla nem telített, töltse fel egy locsolókanna segítségével.

11. Vízelvezető (drén) lyukak vágása, használata a termesztőtáblán

Vágjon lyukakat a termesztőtáblákba, hogy a felesleges víz távozhasson belőlük, hogy ne legyen túl magas a közeg vezetőképessége (EC). Az ültetést követő időszakban korlátozott mennyiségű vizet adjon a kultúrának, amíg kialakul a megfelelő egyensúly. Ezután állítsa be megfelelő szintre a tábla víztartalmát, és megkezdheti a rendes öntözést. A nyílások a tábla alján, oldalán legyenek. Ha magasabban vannak, akkor pangó vízréteg maradhat a közegben, ami gyökérrothadást okozhat.

12. Ültetés

Ezután megkezdheti az ültetést. A gyökerek fejlődéséhez 18°C és 28°C közötti hőmérséklet a legmegfelelőbb, ezért gondoskodjon róla, hogy a növényház és a termesztőközeg megfelelő hőmérsékletű legyen.

13. Rögzítés vagyis a klipszek felhelyezése

Rögzítse a növényeket az akasztókampók zsinórjaihoz. Ezt kétféleképpen teheti meg: hurkolja a madzagot a szárra, vagy klipsszel fogassa hozzá. Ha a növények már stabilan állnak, eltávolíthatja a bambusz pálcákat.

A csak zsinórral történő rögzítés előnye, hogy kevésbé munkaigényes, viszont előfordulhat, hogy letörik a növény csúcsa. A klipszezés költségesebb a klipszek ára és a munkadíj miatt, viszont sokkal kisebb a növény sérülésének kockázata

14. Árnyékoló anyagok alkalmazása

A fiatal növények fejlődéséhez szükség van fényre, de a túl erős fény árthat a kultúrának. Ha túlnyomóan napsütéses időszakban kezdi az új termesztési szezont, időben gondoskodjon az árnyékolásról, árnyékoló anyagok használatáról, hogy megvédje a palántákat, illetve megelőzze, hogy hőgutát kapjanak vagy megégjenek.

15. Higiéniai intézkedések

Miután megfelelően kitakarította és fertőtlenítette a növényházat, tiszta körülmények között kezdheti meg az új szezont. Ezt az állapotot természetesen célszerű végig fenntartani a termesztés során, amit megfelelő intézkedések bevezetésével érhet el. Ebben segít a higiéniai terv, amely leírja, hogy a vállalat milyen higiéniai módszereket alkalmaz, és azokat milyen gyakran vagy mikor kell foganatosítani. Ilyen intézkedés például a kéz- és lábbelifertőtlenítés, az eszközök tisztán tartása és a víz fertőtlenítése. Ne feledkezzen meg a látogatókra vonatkozó higiéniai protokoll felállításáról sem!

Az engedélyezett növényvédelmi szerek számának csökkenésével egyre fontosabbá válik a jó higiéniai terv, ezért javasoljuk, hogy szánjon rá elegendő időt! A terv segítségével mérsékelheti a termesztés során felhasznált növényvédő szerek mennyiségét is.

16. Poszméhek alkalmazása

Az első virágok megjelenésével időszerűvé válik a beporzás, ami elengedhetetlen a jó minőségű, egészséges növénytermesztéshez. Beporzás nélkül a növények többsége egyáltalán nem vagy nem megfelelően fejlődik. A beporzás végezhető kézzel (beporzó készülék használatával), de poszméhek segítségével is. A poszméheket kaptárban szállítják. Ügyeljen rá, hogy megfelelő módon helyezze el a kaptárakat.

17. Klipszezés

A fiatal növények hajtásai könnyen lehajlanak, megsérülnek és/vagy letörnek a növekedés és a súlygyarapodás közben. Ennek megelőzésére sokféle klipsz kapható. A klipszeket az ültetés után pár héttel kell alkalmazni a támaszték megerősítése érdekében. Az első leengedés alkalmával ügyeljen arra, hogy a növény ne essen le túl gyorsan vagy hirtelen, illetve ne essen túl sokat, mert könnyen eltörhet a szára. Klipszek használatával ez is megelőzhető.

Kezdődhet az új szezon

Miután az összes fenti lépést elvégezte, és a növényház teljesen készen áll, megkezdődhet az új szezon, és pár hét múlva betakaríthatja az első terméseket.. 

 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Milyen higiéniai intézkedéseket kell tenni a növényházba való belépéskor?

    Higiéniai beléptető állomás A baktériumok vagy más növényi kórokozók bejutása a növényházba komoly problémákat okozhat. Ennek elkerülése érdekében higiéniai fertőtlenítő állomást kell...
  • Kultúra váltás lépésről-lépésre

    1. lépés: Az akasztókampók megrendelése Az átlagos szállítási ideje a drótkampóknak kb. 10 hét. Ezért javasolt minél előbb megrendelni a kampókat, biztosítva azok időben történő...
  • Kézfertőtlenítés a kertészetben

    Alkalmazottak és látogatók A személyi higiénia - különösen a kézfertőtlenítés - külön figyelmet igényel. A fertőzések könnyen terjednek el tovább az emberi kézzel (különböző...