Adatgyűjtés szenzorok segítségével a kertészetekben

A kertészeti ágazatban egyre nagyobb teret hódít a szenzorok használata. A szenzorok értékes adatokkal szolgálnak, amelyek alapján a termelők optimalizálhatják a termesztést, és magasabb terméshozamot érhetnek el. Különböző szenzorok kaphatók, melyek mindegyike más-más tényező mérésére alkalmas. Az alábbi cikkben szakértőnk bemutatja a különféle szenzorokat, és elmondja, hogy milyen adatok gyűjtésére valók.

Adatgyűjtés szenzorok segítségével a kertészetekben

Talajnedvességmérő szenzor virágföldhöz

A virágföldhöz javasolt talajnedvesség-szenzor a talaj térfogatszázalékban kifejezett víztartalmát méri, és bármilyen talajtípus esetén használható. A talajszenzoroktól kapott valós idejű adatok segítségével módosítani lehet az öntözési és a tápoldatozási programot. Az értesítések jelzik, hogy a kultúrának mikor van szüksége öntözésre vagy csapadékmentes időszakra. Így könnyen megelőzhetők a túlöntözés káros hatásai, mint például a pangó víz, a talaj sótartalmának változása, a gyökérrothadás, a penészedés és a lisztharmat.

Talajnedvességmérő szenzor termesztőközeghez

A termesztőközeghez ajánlott talajnedvesség-szenzor méri a termesztőközeg vízmozgását, elektromos vezetőképességét és hőmérsékletét. A szenzortól kapott adatok alapján módosítani lehet az öntözési és a tápoldatozási programot.

Hőszenzor

A hőszenzor a növények felszíni hőmérsékletét méri, ami eltérhet a levegő hőmérsékletétől az erős fénysugárzás, a kinti hideg és a növényház csöveiből sugárzó hő hatására, illetve alacsony páratartalom vagy túl erős sugárzás esetén is.

A növényhőmérséklet-mérő szenzor valós idejű adatokat szolgáltat a növényekről, a gyümölcsökről vagy a levelekről, így össze lehet hasonlítani a különböző növényházak hőmérsékletét. Emellett azonnal figyelmeztet, ha a hőmérséklet meghaladja vagy nem éri el a beállított határértékeket. Ha a hőszenzort a hőmérséklet- és páratartalom-érzékelő szenzorral együtt használja, meghatározhatja az egyes növények harmatpontját.

Hőmérséklet és páratartalom-érzékelő szenzor

A hőmérséklet- és páratartalom-érzékelő szenzor segítségével rögzítheti a környezeti viszonyokra vonatkozó valós idejű adatokat a növényházaktól a hőszigetelt hűtőkonténerekig bárhol.

PAR szenzor

A PAR-szenzor a növényház fényintenzitását, vagyis a természetes fény erejét méri. A PAR-fény a fotoszintézis legfontosabb eleme. A PAR-mérő a 400-700 nanométer közti fénytartományban mér. A PAR-mérő segítségével információt kaphatunk a növényház felületére felhordott mész vagy egyéb árnyékoló festékek hatékonyságáról.

Oxigénmérő-szenzor

A termesztőközeg megfelelő oxigénszintje fontos a gyökerek állapota, valamint víz-és tápanyagfelvétele szempontjából. Megfelelő oxigénszint mellett a gyökerek egészségesebbek lesznek, és a növény jobban tud védekezni a kórokozó gombák ellen. Az öntözés hatással van ezekre a tényezőkre. Az oxigénmérő-szenzor segítségével mérhető a termesztőközeg oxigéntartalma, és az alapján optimalizálni lehet az öntözési stratégiát.

Lokális mikroklímaszenzor (harmatpont)

A lokális mikroklímaszenzor a viaszhőmérséklet és a hőmérséklet- és páratartalom-mérés adatai alapján meghatározza a levegő vízgőztelítési hiányát (Vapor Pressure Deficit, VPD), a harmatpontot, a páratartalmat és a hőmérsékletet a kultúra szintjén. Ezek alapján jobban megítélhetjük, mennyi fűtésre van szükség, így energiaköltséget takaríthatunk meg, és csökkenthetjük a gombásodás és egyéb betegségek kialakulásának kockázatát.

Klorofill fluoreszencia-mérő szenzor

A klorofill fluoreszcencia-mérő szenzor információt nyújt a gyümölcsök – például paradicsom, uborka, paprika, cukkini – érettségéről, a kultúra növekedéséről, illetve a gyümölcsökben vagy a levelekben végbemenő fotoszintézisről. Ezeket az adatokat további paraméterekkel (például a sugárzásra és a hőmérsékletre vonatkozó értékekkel) kiegészítve meghatározhatjuk, hogyan biztosíthatjuk a gyümölcs minőségét az ellátási lánc során, és azonosíthatjuk a kultúra fejlődését akadályozó tényezőket. A szenzor által mért értékek alapján meghatározhatjuk a szüret és a csomagolás idejét, a tárolás és a szállítás időtartamát, illetve hogy a termék mennyi ideig őrzi meg a minőségét az üzletekben.

 

Cikkek, amik érdekelhetik