A párás klíma és a felesleges nedvesség különböző problémákat idézhet elő, például hiánytünetek és növénybetegségek alakulhatnak ki. Ezért fontos, hogy párátlanítással szabályozzuk a nedvesség mértékét. A növényház páramentesítése csökkentheti a párautánpótlást vagy fokozhatja a párakibocsátást. Az alábbiakban szakértőnk elmagyarázza, hogyan lehet megelőzni és megszüntetni a növényház túlzott párásodását
A növényház nedvességének meghatározásához először is tudni kell, mekkora a benti levegő páratartalma. A növényház páratartalmának mérésére az abszolút páratartalom a legalkalmasabb, ami azt mutatja, hogy egy köbméter vagy egy kilogramm levegő hány gramm nedvességet tartalmaz, és ennek megfelelően g/m3-ben vagy g/kg-ban fejezzük ki. A páratartalom mértékének ismeretében eldönthetjük, hogy az túl magas-e, és ha igen, hogyan csökkentsük.
Minél többet párologtatnak a növények, annál nagyobb a párautánpótlás, és magasabb a növényház páratartalma. A párologtatás természetesen fontos az ásványi anyagok felvételéhez, de a túlzott párologtatás következtében túl párás lesz a növényház. Ezért a párautánpótlás csökkentése érdekében dönthet úgy, hogy mérsékeli a fűtést. Ezzel csökkenti a párologtatást és a párakibocsátást. Ne feledje, hogy ennél a módszernél ügyelni kell arra, hogy a párologtatás ne csökkenjen a minimálisan szükséges szint alá, mert a túl alacsony páratartalom ugyanolyan káros, mint a túl magas!
A túlzott páratartalom csökkentésének egy másik módja a páraelvezetés növelése. Ha textilárnyékolót alkalmaz, az elvezeti a nedvességet, ami kicsapódik a hideg tetőn. Ez azonban többnyire nem von el elegendő nedvességet. Ha egy kis rést hagyunk az árnyékolók között, azzal fokozhatjuk az elvezetést. Ez a módszer viszont azzal a hátránnyal jár, hogy létrejön egy helyi hidegcsapda.
A termelők egy része inkább ventilátorokat használ az árnyékolók hézagolása helyett. Azonban így gyakrabban kell kinyitni az ablakokat, ami hőveszteséggel és az energiafogyasztás növekedésével jár.
Egy páramentesítő berendezéssel is megoldható a növényház párátlanítása. Ez a készülék felmelegíti és kiszárítja a rajta áthaladó levegőt, és ezáltal kivonja a nedvességet a növényház levegőjéből. A száraz, meleg levegő visszajut a növényházba, a kinyert nedvesség pedig újrafelhasználható. Ennek a módszernek az előnye, hogy nincs energiaveszteség: a felhasznált elektromos energia és a felszabaduló hő is visszakerül a növényházba, a víz pedig ipari vízként hasznosítható.
Minden kémiai és biológiai növényvédelmi termék alkalmazásakor a helyi jogi feltételeket és szabályokat kell figyelembe venni. A felhasználás során ügyeljen a biztonságra. Mindig olvassa el a címkét és a biztonsági adatlapot. Az egyes termékek értékesíthetősége az adott ország szabályozásaitól függ.