A kertészetek sok olyan eszközt használnak a növények feldolgozásához, amelyeknek kerekei vannak; ilyenek például a dán CC kocsik, a billenő konténerek és a hulladékgyűjtő konténerek. Ahhoz, hogy minden simán menjen, fontos, hogy a kerekek megfelelőek legyenek, hiszen számos dologra hatással vannak, például az eszköz teherbírására, a rázkódás csillapítására és a zajszintre. Az alábbi cikkben szakértőnk elmagyarázza, hogyan választhatjuk ki a megfelelő kerekeket.
Minél nagyobb terhet szeretnénk szállítani, annál nagyobb terhelhetőségű kerekek kellenek. Például egy (4 kerekű) teli hulladékgyűjtő konténer mozgatásához, ami akár 300 kg-ot is nyomhat, olyan kerekek kellenek, amelyek bírják ezt a súlyt. Az egyes kerekek szükséges teherbírását úgy határozhatjuk meg, hogy a teljes súlyt elosztjuk 3-mal. Azért 3-mal kell osztani 4 helyett, mert egyenetlen felszín esetén sokszor csak 3 kerék érintkezik a talajjal, és akkor sem törhetnek ki a súly alatt. Tehát ebben a példában 300:3 = 100 kg teherbírású kerekekre van szükség.
A megfelelő méret és szélesség is fontos. A nagyobb kerekek könnyebben mozgathatók, és kisebb erő kell ahhoz, hogy mozgásba hozzuk őket. Ha például küszöbön vagy más akadályokon kell átgurítani az eszközt, célszerű nagyobb kerekeket választani. Ami a szélességet illeti, minél keskenyebb a kerék, annál könnyebb manőverezni vele. Egyenetlen talajon azonban a szélesebb kerekek az alkalmasabbak.
A kerekek különböző anyagokból készülhetnek. Hogy melyik a legmegfelelőbb, az függ a kívánt teherbírástól, a talajtól és a környezeti tényezőktől, például a jelenlévő kémiai anyagoktól és a hőmérséklettől. A műanyag és a gumikerekek a legelterjedtebbek.
A legtöbb kerék műanyagból készül. Ez az anyag magas teherbírású és tartós. A műanyag kerekek sima és csúszós padlón, például betonutakon is jól használhatók, és magas a kémiai ellenálló képességük.
A gumikerekek általában beltérben és kültéren is alkalmazhatók, jobban csillapítják a rázkódást, emiatt pedig kevésbé zajosak. A légtömlős kerekek is gumiból készülnek, és kiválóan alkalmasak kültéri használatra és egyenetlen talajra. Nagyok és szélesek, ezért könnyen megbirkóznak az akadályokkal.
Ha hűtőházban is használni szeretnénk az eszközt, akkor a kerekek hőálló képességét is figyelembe kell venni, mert nem minden anyag alkalmas alacsony hőmérsékleten való használatra.
A terhelés mértékétől és a kívánt manőverezhetőségtől függ, hogy milyen típusú (forgó vagy fix) kereket érdemes választani. A fix kerekek strapabíróak, és jól használhatók nagy és nehéz tárgyak mozgatásához, viszont nem nagyon lehet manőverezni velük. Ezzel szemben a forgókerekek jól manőverezhetők, de kevésbé alkalmasak nagy terhek szállítására. Ezt feltétlenül vegye figyelembe! Természetesen kombinálni is lehet a fix és a forgókerekeket.
Minden kémiai és biológiai növényvédelmi termék alkalmazásakor a helyi jogi feltételeket és szabályokat kell figyelembe venni. A felhasználás során ügyeljen a biztonságra. Mindig olvassa el a címkét és a biztonsági adatlapot. Az egyes termékek értékesíthetősége az adott ország szabályozásaitól függ.