Üvegtisztító szerek használata a növényházban

A tiszta üvegen át több közvetlen fény jut be a növényházba, a fény pedig az egyik legfontosabb tényező a növények fejlődése szempontjából. Ezért ajánlatos rendszeresen tisztítani a növényház üvegfelületeit – kívülről és belülről is –, hogy eltávolítsuk róluk a rozsdát, kormot, meszet, port és egyéb szennyeződéseket. Erre a célra valamilyen üvegtisztító szert célszerű alkalmazni. Szakértőnktől megtudhatja, hogyan kell használni az üvegtisztító szereket.

Üvegtisztító szerek használata a növényházban

Az üvegtisztító szer összetétele

A kertészetek az esetek többségében fluortartalmú üvegtisztítókat használnak, amelyeknek két típusa van: a folysavas (hidrogén-fluoridot tartalmazó) és az ammónium-bifluoridot tartalmazó tisztítószerek.

 

 

Folysavat tartalmazó tisztítószerek

A folysavas termékeket fémek tisztítására használják, csíraölő hatásúak, és eltávolítják a rozsdát is. A folysavas üvegtisztítók igen erős hatásúak, azonban a használatuk során gőz képződik, és az így felszabaduló anyagok mérgezőek az emberi szervezetre, és károsítják a növényeket is. Ezért az ilyen szerek használatát követően okvetlenül ki kell szellőztetni a növényházat. Csakhogy a szellőztetés során kijutó gőzök árthatnak a környező ültetvényeknek, különösen a gumós és hagymás növényeknek, például a fréziáknak és a liliomoknak. Kérjük, feltétlenül vegye figyelembe ezt!

 

 

Ammónium-bifluoridot tartalmazó tisztítószerek

Az ammónium-bifluorid egyfajta só, amely rozsda, korom, algák, moha és por eltávolítására használható. Az ammónium-bifluoridot tartalmazó tisztítószerek enyhébb hatásúak, viszont a használatuk során nincs gőzképződés, ezért biztonságosabbak mind az emberekre, mind a növényekre nézve. Enyhébb hatásuk miatt fólia tisztítására is alkalmasak.

 

 

Az üvegtisztítószerek típusai

A Royal Brinkman háromféle típusú üvegtisztító szert kínál:

  • Flusol forte: ez a termék folysavat tartalmaz. Erős tisztító hatású, de a használata gőzképződéssel jár.
  • Top cleaner: ez a termék ammónium-fluoridot tartalmaz. Erős tisztító hatású, és kevesebb gőz keletkezik a használata során, mint a flusol forte esetében.
  • Ecoforte: ez a termék ammónium-fluoridot tartalmaz. Erős tisztító hatású, és egyáltalán nem képződik gőz a használata során.
  • Greenhouse Glassclean: ez a termék szerves savakat és természetes növényi kivonatokat tartalmaz. Erős tisztító hatású, és egyáltalán nem képződik gőz a használata során.

Az üvegtisztító kiválasztásakor figyelembe kell venni, hogy milyen felület tisztítására kívánják használni, és hogy az alkalmazása milyen gőzképződéssel jár.

 

 

Az üvegtisztító szer használata

A következő módon használja az üvegtisztító szert:

  • Vigye fel az üvegre a tisztítószert egy permetezőpisztoly vagy más mechanikus növényházi tisztítóeszköz segítségével.
  • Hagyja hatni a tisztítószert egy kis ideig. Az üvegtisztítók hatóideje 10, legfeljebb 15 perc.
  • Ne hagyja a felületen a javasoltnál hosszabb ideig! Máskülönben a tisztítószer megszárad és károsítja az üveget.
  • Időben mossa le a tisztítószert erős vízsugárral.

Megjegyzés: ezek az üvegtisztítók nem alkalmazhatók edzett üveg, diffúz üveg vagy különleges bevonatú üvegek tisztítására, mivel a fluorid károsíthatja ezeket az anyagokat.

 

 

Egyéni védőfelszerelés használata

Az üvegtisztító szerek használatakor mindig viseljen egyéni védőfelszerelést, hogy a szer ne jusson a szemébe vagy a bőrére. Olvassa el a termék biztonsági adatlapját, amely bővebb tájékoztatást nyújt a szükséges egyéni védőeszközökről. 

 

 

Az üveg fertőtlenítése

Az üvegtisztító szerek csak tisztításra szolgálnak, nem fertőtlenítik az üveget. A baktériumok, vírusok, gombák és viroidok eltávolításához használjon fertőtlenítőszert!

Ajánlott termékek

Cikkek, amik érdekelhetik