Hogyan lehet megelőzni a mangánhiányt?

A mangán (Mn) fontos növényi tápanyag, amely többek között segíti a fotoszintézist, az anyagcsere-folyamatokat és a sejtosztódást. A mangánhiány komoly hatással van a kultúrára. Ha tudni szeretné, hogyan lehet felismerni és megelőzni ennek a mikroelemnek a hiányát, olvassa el az alábbiakban termékspecialistánk részletes tájékoztatóját.

Hogyan lehet megelőzni a mangánhiányt?

A mangán szerepe

A mangán fontos szerepet játszik a növények számos élettani folyamatában, például a sejtosztódásban, a fotoszintézisben és az anyagcserében. A mangán az enzimek és a sejtfal szilárdságáért felelős fitohormon, a lignin egyik alkotóeleme. Az erős sejtfal pedig hozzájárul a növény erős szerkezetének kialakulásához és stabilitásáhozt.


A mangánhiány okai

  • A talaj vagy a termesztőközeg szárazsága;
  • Túl magas pH-szint: kb. 6,2, de ez a kelát típusától is függ. DTPA-kelát esetén 6,5, EDTA-kelát esetén a 9-es pH-érték tekinthető túl magasnak;
  • A talaj túl magas vas- és magnéziumtartalma.


A mangánhiány következményei

Mangánhiány esetén fennáll a veszélye annak, hogy lassul a gyökerek fejlődése, mert a fotoszintézis akadályba ütközik.  Bár a mangán hiánya csak közvetve játszik szerepet ebben, végső soron a gyökérfejlődés visszaeséséhez vezethet. 

Vigyázzon, nehogy összetévessze a mangánhiányt a vashiánnyal, a tüneteik ugyanis nagyon hasonlóak. Mangánhiány esetén számolni kell azzal, hogy megnő a penészgombákkal szembeni érzékenység.

Amint már említettük, a mangánhiányt nemcsak a növényi folyamatokban fellépő problémákról lehet felismerni, hanem látható tünetei is vannak.

A mangánhiány tünetei

  • lassul a gyökérfejlődés
  • a klorofill károsodása (levélnekrózis)
  • a levelek sárgulása
  • alevelek (részben) elszáradnak.


A mangánhiány megelőzése vagy elhárítása

Ha szeretné megelőzni a mangánhiányt, folyamatosan figyelje a talaj vagy a termesztőközeg pH-értékének alakulását egy pH-mérő segítségével.


MAngánfelesleg

Nemcsak mangánhiány léphet fel a növényekben, de mangánfelesleg is. Ha sötét foltok jelennek meg az idősebb leveleken, az a mangán felhalmozódására utalhat. Emellett a mangántöbblet vashiányhoz vezethet; emiatt is érdemes szorosan nyomon követni a talajban vagy a termesztőközegben, illetve a növényben zajló folyamatokat. 

Mangán kijuttatásakor mindig vegye figyelembe, hogy 4,5-nél kisebb pH esetén a növények sokkal könnyebben fel tudják venni a mangánt. Ez a „könnyebbség” azonban szintén problémát jelenthet, mivel megnő a mangánmérgezés kockázata. 
Végezetül ne feledje, hogy a talaj gőzölésekor mangán szabadulhat fel.

 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Hogyan hat a vaskelát?

    A vaskelátok fajtái Többféle vaskelát van, és mindegyiknek megvannak a maga sajátosságai. A kelát stabilitása nagymértékben függ a tápoldat pH-értékétől a termesztőközegben vagy a...
    EDDHA-kelátnak
  • Hogyan lehet megelőzni a káliumhiányt?

    Káliumhiány A tápanyagok közül a nitrogén után a kálium fordul elő legnagyobb mennyiségben a növényekben, ennek ellenére kevesebb információ áll rendelkezésre róla. Először is a kálium...
  • Mire jók a nyomelemek?

    Makroelemek A makroelemekből viszonylag nagy mennyiségre van szükség a növények rendes fejlődéséhez. A következő tápanyagoknak mindig elérhetőknek kell lenniük a növény számárat: Nitrogén...