Hogyan lehet megelőzni a káliumhiányt?

A kálium (K) nagyon fontos szerepet játszik a növényi sejtek szilárdsága és szerkezete szempontjából. Ez a tápanyag szabályozza a növények egyensúlyi nedvességtartalmát a gázcserenyílások nyitása és zárása (vagyis a vízfelvétel és a párolgás) révén, illetve ha elegendő mennyiségben van jelen, akkor elősegíti a szárazság és az (éjszakai) fagyok elleni védekezést is. Emellett számos belső folyamat, például a fotoszintézis, az energiaellátás és a szénhidrátok előállításának és szállításának sikeres működéséhez is nélkülözhetetlen. Az alábbi cikkben szakértőink ötleteket adnak a káliumhiány megelőzésére.

Hogyan lehet megelőzni a káliumhiányt?

Káliumhiány

A tápanyagok közül a nitrogén után a kálium fordul elő legnagyobb mennyiségben a növényekben, ennek ellenére kevesebb információ áll rendelkezésre róla. Először is a kálium mobilis elem, ami azt jelenti, hogy maga a növény gondoskodik az áthelyezéséről, ha káliumhiány lép fel. Másodszor a nitrogénnel ellentétben, amely a növényi fehérjékben és enzimekben található, a kálium nem épül be a növényi szervekbe.

A káliumhiány tünetei

Mivel a kálium mobilis elem, a káliumhiány nem túl gyakori jelenség, de néha azért előfordul a kultúrákban. A következő tünetekről lehet felismerni:

  • A növény fejlődése lelassul vagy leáll.
  • A növény lekókad száraz környezeti viszonyok esetén.
  • A levelek szélén sárga elszíneződés jelentkezik, majd a levélszélek elhalnak.
  • A virágzás lassú vagy nem megfelelő.

A káliumhiányt időnként levélszél-barnulásos betegségnek is nevezik, és nem szabad összetéveszteni a kalciumhiánnyal, ami szintén a levélszélek sárgulását vagy barnulását okozza.

A kálium- és a kalciumhiány közti különbség

Hogyan lehet megkülönböztetni a kálium- és a kalciumhiányt? 
Akkor alakulhat ki kalciumhiány, ha a növények nem jutnak elegendő kalciumhoz.  Egyik jellegzetes tünete a csúcsrothadás, aminek következtében sárga, barna vagy fekete foltok jelennek meg a termés alján. 
A káliumhiány többféle módon is megmutatkozhat. A kezdetben sötétzöld, fényes levelek bronzbarnára színeződnek, és végül idő előtt elszáradnak. Paradicsom esetén arról lehet felismerni ezt a hiánybetegséget, hogy a termés nem pirosodik be.

Káliumfelesleg

A túlzott mennyiségű kálium kedvezőtlen hatással lehet a kultúrára: 

  • Nátrium okozta károsodás (mert csökken a vízfelvétel)
  • Akadályozhatja a többi elem (különösen a nátrium, a bór és a magnézium) felvételét


A káliumhiány és a káliumfelesleg megelőzése vagy elhárítása

Bár a káliumhiány kialakulásának kicsi az esélye, azért nem szabad elfeledkezni róla. Ha észreveszi a káliumhiány tüneteit, azonnal cselekedjen! A hiány megelőzésének vagy elhárításának az a legjobb módja, ha káliumtartalmú műtrágyát juttat ki a kultúra számára. Akár a tápoldatozási programba is felveheti, ha a hiány rendszeresen jelentkezik. Hasonlóan kell eljárni akkor is, ha káliumfelesleget észlel, csak éppen csökkenteni kell a kálium koncentrációját.

 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Hogyan előzhető meg a kultúra vashiánya?

    A vashiány okai Vashiány viszonylag könnyen kialakulhat, mivel a vas bizonyítottan nem stabil a gyökérkörnyezetben, illetve tápoldatban feloldva. A vas stabilitása teljes mértékben a...
  • Hogyan előzhető meg a kultúra magnéziumhiánya?

    Mire jó a magnézium? A magnézium a növények építőeleme. Beépül a sejtfalakba, biztosítva azok szilárdságát. Beépül a kloroplasztiszokba, ezért nélkülözhetetlen a fotoszintézishez. Továbbá...
  • Miről ismerhető fel a kalciumhiány?

    A kalcium nem mobilis elem, vagyis ha elérte az „úti célját”, többé nem mozdul el onnan, még akkor sem, ha kalciumhiány lép fel. Ezért nagyon fontos, hogy a vegetatív időszakban elegendő...