Hogyan lehet megelőzni a cinkhiányt?

A cink (Zn) jelentős szerepet játszik az enzimek és a növekedésszabályozó anyagok kialakulásában. Hiánya a levelek rendellenességeihez vezethet. Feltétlenül ismernünk kell a cinkhiány tüneteit, hogy megelőzhessük, kompenzálhassuk vagy kezelni tudjuk ezt a jelenséget. Tápoldatozási szakértőnk részletesen elmondja az alábbi cikkben, amit a cinkhiányról tudni kell.

Hogyan lehet megelőzni a cinkhiányt?

A cink szerepe

A cink serkenti a klorofill és a növekedésszabályozó anyagok termelését, illetve hozzájárul a szár és a levélerek megfelelő fejlődéséhez.  A cink jelenlétében javul a növények ellenálló képessége, és ezáltal csökkenhet a baktériumok és vírusok okozta betegségekre való fogékonyságuk. Emellett számos olyan növényi folyamathoz is szükség van cinkre, amelyben enzimek vesznek részt. 

A cinkhiány okai

  • (Túl) magas a talaj vagy a termesztőközeg pH-szintje
  • Túl magas a talaj vagy a termesztőközeg foszfáttartalma
  • Túl sok szerves anyag van a talajban

A cinkhiány következményei

A cink hiánya nagyobb problémákat okoz, mint bármely más elemé, mivel közvetlenül befolyásolja a kultúra ellenálló képességét. Ha az ellenálló képesség csökken, a növény értelemszerűen fogékonyabbá válik a penészedésre, a különböző betegségekre és vírusfertőzésekre. 

A cinkhiány tünetei

  • A fiatal levelek elhaln
  • Lassul a növények fejlődése, és megáll a növekedésük
  • A levelek elsárgulnak
  • Törpenövés
  • Bokrosodás
  • A levelek torzulása

A cinkhiány megelőzése vagy kezelése

Ha szeretné megelőzni a cinkhiányt, figyelje a talaj vagy a termesztőközeg pH-szintjének alakulását. Túl magas pH-érték esetén savasító (például salétromsavat vagy foszforsavat tartalmazó) műtrágya kijuttatásával javíthat rajta.. 

IEmellett cinkkelátokat is alkalmazhat. A növények könnyebben fel tudják venni ezeket a cinkalapú műtrágyákat, mivel magas pH-értékű talajban vagy termesztőközegben is stabilak maradnak. Kelátok nélkül a magas pH-szint problémát jelenthet. 

Cinkfelesleg

Természetesen arra is ügyelni kell, hogy ne alakuljon ki cinkfelesleg. Ha (túl) alacsony a talaj vagy termesztőközeg pH-szintje, a növények túl sok cinket vehetnek fel. A pH-érték meghatározásához használjon pH-mérőt.
Emellett a cinkfelesleg következtében vashiány alakulhat ki. Ezt a növény felső leveleinek sárgás elszíneződéséből lehet észrevenni. Tápoldatozási szakértőnk szerint ennek az a magyarázata, hogy a cinkfelesleg hatására a vas kicsapódik a kelátból, ami vashiányhoz vezet. 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Hogyan lehet megelőzni a foszforhiányt?

    A foszfor jelentősége Kezdjük a tápanyag nevével, mivel kétféle elnevezéssel, foszforként és foszfátként is emlegetik. Tápoldatozási szakértőnk szerint a névhasználat erősen függ a...
  • Hogyan ellenőrizzük a víz pH-értékét?

    A megfelelő víz tulajdonságai A megfelelő víznek általában alacsony a nátriumtartalma. Talajhoz kötött növénytermesztés esetén többnyire 0,5 mmol/l nátriumtartalmú vizet használnak. Sótűrő...
  • Hogyan hat a vaskelát?

    A vaskelátok fajtái Többféle vaskelát van, és mindegyiknek megvannak a maga sajátosságai. A kelát stabilitása nagymértékben függ a tápoldat pH-értékétől a termesztőközegben vagy a...
    EDDHA-kelátnak