Szinte minden növényházban alkalmaznak valamilyen árnyékoló ernyőt vagy hálót. Az árnyékolóknak és az egyéb napellenzőknek több funkciója is van. Nemcsak a napfény ellen nyújtanak védelmet, energiát is megtakaríthatunk velük. Mindazonáltal az árnyékoló háló nem helyettesítheti az árnyékoló festéket. Csak a kettő együttes használatával biztosíthatunk optimális klimatikus feltételeket a növényházban.
Az árnyékoló olyan háló vagy ernyő, amit közvetlenül a növényház teteje alatt helyeznek el. Általában széthajtogatott állapotban használják őket, de bármikor összecsukhatók mechanikusan. Az árnyékolók segítségével egyszerűen szabályozható a termesztés.
Sokféle árnyékoló létezik, amelyek különböző szerepeket tölthetnek be. Az alábbiakban felsoroljuk a fontosabb funkciókat.
A növényházakban többnyire vízszintes árnyékolókat használnak, amelyek kielégítik a napfény tompítása és/vagy az árnyékolás iránti alapvető igényt. Ezeket közvetlenül a növényház teteje alá szokták felszerelni. A vízszintes árnyékolókon kívül függőleges árnyékolók is kaphatók. Ezeket homlokzati árnyékolóknak is nevezik, és a növényház falaira, oldalaira függesztik fel őket. A függőleges árnyékolókat főleg térelválasztóként használják.
A vízszintes árnyékolókat közvetlenül a növényház teteje alá szokták felszerelni, és jellemzően nagy területet fednek le. Az árnyékolók fontos szerepet játszanak a növényházi klíma kialakításában és szabályozásában, továbbá energiamegtakarító hatásuk is van.
Az árnyékolók gyakran kétrétegűek, hogy jobban lehessen szabályozni a fény és az árnyék mértékét a növényházban. Az árnyékolók rugalmasabban használhatók, mint az árnyékoló festékek. Egy hirtelen időjárás-változás esetén az árnyékolók segítségével egyszerűbben lehet módosítani a benti klímát. Ezzel szemben az árnyékoló festék legfeljebb 3 hónapig tapad meg az üvegház falán, és nem könnyű eltávolítani vagy gyorsan újraalkalmazni, ha a szükség úgy hozza.
A függőleges – vagy más néven homlokzati – árnyékolókat a növényház falaira vagy oldalaira szokták felfüggeszteni, és elhelyezésükből adódóan kisebb területet fednek le a helyiségből.
A vízszintes változathoz hasonlóan a függőleges árnyékolókkal is lehet módosítani a növényház klímáját. A két fajta másik közös jellemzője, hogy benn tartják a fényt, illetve energiát lehet megtakarítani velük. Leginkább abban különböznek, hogy a függőleges árnyékolók a növényház tagolására is használhatók. A térelválasztóként is alkalmazható árnyékolókat összecsukható kettős homlokzatnak vagy falnak is nevezik. Ha különböző kultúrákat termesztenek egymás mellett, amelyeknek eltérő a fény- vagy a hőigénye, jó megoldás lehet a függőleges árnyékolók használata. Fontos tudni, hogy a vízszintes és a függőleges árnyékolók nem zárják ki egymást, a két típus jól megfér egymás mellett.
Az árnyékolók felszerelését célszerű szakemberekre bízni, különösen akkor, ha teljesen új rendszer telepítéséről van szó. Gyakran előfordul, hogy új árnyékolót kell beépíteni egy meglévő rendszerbe. Ilyenkor a régi elemet el kell távolítani, mielőtt az újat beszerelnék.
Az árnyékolók alapvetően nem sok karbantartást igényelnek. Néhány év elteltével azonban a felületükön felhalmozódó szennyeződés miatt romolhat a fényáteresztő képességük. Ez megakadályozható az árnyékolók rendszeres tisztításával, amelyhez többnyire a Menno Hortisept Clean PLUS lemosószert szokták használni.
Figyelmeztetés: Nagyon óvatosan végezze a takarítást, mivel ezek az árnyékolók sérülékenyek!
Funkcióit tekintve az árnyékoló és az árnyékoló festék elsőre egyformának tűnhet. Ez részben igaz is, de néhány dologban azért eltérnek egymástól:
Bár sokan azt gondolják, hogy a két megoldás kiválthatja egymást, ez valójában nem igaz. Az árnyékolók és az árnyékoló festékek ugyanazt a célt szolgálják, de másképp, ezért nem helyettesíthetik egymást. Együtt célszerű alkalmazni őket annak érdekében, hogy a növényház klímája ideális legyen.
Minden kémiai és biológiai növényvédelmi termék alkalmazásakor a helyi jogi feltételeket és szabályokat kell figyelembe venni. A felhasználás során ügyeljen a biztonságra. Mindig olvassa el a címkét és a biztonsági adatlapot. Az egyes termékek értékesíthetősége az adott ország szabályozásaitól függ.