Mely elemek gátolhatják egymás felszívódását?

Egyszer csak változás áll be a kultúra fejlődésében, és a levélerek között lilás-pirosas elszíneződés jelenik meg. A tápoldatozási program látszólag rendben van, de akkor mi okozhatja a problémát? Tápoldatozási szakértőnk részletesen elmagyarázza az alábbi cikkben, hogy min csúszhat el a tápanyagok utánpótlása.

Mely elemek gátolhatják egymás felszívódását?

Egymást akadályozó tápanyagok

A műtrágyák elengedhetetlenek a növénytermesztéshez. Ahhoz, hogy megfelelő mennyiségben biztosítsunk minden tápelemet (vagyis műtrágyát), össze kell állítani egy pontos tápoldatozási programot. Ilyenkor a szükséges tápanyagok mennyiségének kiszámítása mellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy az összefoglaló néven műtrágyaként emlegetett különböző elemek gátolhatják egymás felszívódását.

Amikor a különböző elemek akadályozzák egymás hasznosulását, azt antagonizmusnak nevezzük. Az antagonista elemek nem működnek együtt, hanem éppen ellenkezőleg hatnak. A műtrágyák használata során is kialakulhat ez a jelenség.

Nem egyszerű megakadályozni, hogy a műtrágyák egymás ellen hassanak. Ahhoz, hogy kezelni tudjuk a helyzetet, először is tudnunk kell, hogyan reagálnak a különféle tápelemek. 

 

A különböző tápelemek reakciói

Ne tévesszük össze a véletlen szennyeződést a tápelemek szembenállásával. Akkor beszélünk véletlen szennyeződésről, ha a műtrágyákban lévő különböző elemek nemkívánatos, de logikus reakcióba lépnek egymással.
 
A tápelemek antagonizmusa inkább az elemek közti versengéssel magyarázható. Az alábbi Mulder-diagram a különböző tápelemek kölcsönhatásait ábrázolja. Az egymást akadályozó elemeket kék vonal köti össze, és a nyíl a domináns elem felé mutat.

elements2 560 x 370

A fenti ábra kiegészítéseként felsorolunk néhány elemet, amelyek akadályozzák egymást:

  • A mangán gátolja a réz felvételét (ellenkező irányban nem igaz).
  • A foszfor és a magnézium akadályozhatják is egymást.
  • A molibdén akadályozza a réz és a nitrogén hasznosulását (ellenkező irányban nem igaz).
  • A nitrogén akadályozza a magnézium felvételét (ellenkező irányban nem igaz).
  • A kálium akadályozza a vas felvételét (ellenkező irányban nem igaz).

Az első példa a mangán és a réz szembenállását szemlélteti.

Ha a réz jelen van a növényben, és mangánt adnak hozzá, ez utóbbi „felülkerekedik” a rézen, ami azt jelenti, hogy a növény csak a mangánt tudja felvenni, és emiatt rézhiány alakulhat ki.

A foszfor és a magnézium bizonyítottan egyenrangúak, vagyis jelen esetben egyforma erősek. Ez azt jelenti, hogy egyik sem tudja legyőzni a másikat, ha versengenek egymással, és ezért a növény egyiket sem tudja felvenni.


Tápelemek együttműködése

Szerencsére a műtrágyák többsége kombinálható. Az elemek nagy része olyan módon működik együtt, hogy minden pozitív hatás, amit az egyes elemek a növényre gyakorolnak, érvényesülni tud. Bár a kalciumot és a mangánt lehet keverni, az együttműködésük azonban erősen függ attól, hogy milyen mennyiségben van jelen a két összetevő.

Hogyan biztosítható az optimális tápoldatozás?

Ahogyan a Mulder-diagramon látható, bizonyos elemeket nem célszerű egyidejűleg alkalmazni. De hogyan biztosíthatjuk, hogy a növény megkapja a megfelelő elemeket?

Nagyon fontos a stabil bázis. A bázist a talaj vagy a termesztőközeg adja, amiben a kultúra fejlődik. Ha a talaj szerkezete, pH-értéke és élővilága megfelelő, akkor nagyobb az esélye annak, hogy a növények minden szükséges elemet hasznosítani tudnak. Végül is a tápoldatozás lényege, hogy megfelelő arányban biztosítson minden tápanyagot. Ezért van szükség egy jól átgondolt tápoldatozási programra.

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Milyen előnyei vannak a kevert vagy komplex zsákos műtrágyáknak?

    Mi az a kevert műtrágya? A gyártási folyamat során különböző műtrágyákat kevernek össze, és az így kapott keveréket zsákokba csomagolják. A keverék összetevői egyenletes eloszlanak a...
  • A tápoldatozó tartályok előkészítése

    Mire való az A és a B tartály? A különböző elemek nemkívánatos reakcióinak megakadályozása érdekében két tápoldattartályra van szükség. Az A és a B tartály előkészítése után az oldatok egy...
  • A megfelelő meszes műtrágya kiválasztása

    Mire jó a mész? A növények a kalciumtartalmú meszes műtrágyákból nyerik a sejtfalak és a sejtmembránok alkotóelemeit. A mészalapú műtrágyák emellett a talajszerkezet (és ezáltal a talaj...