Az üvegházi kertészetekben feltétlenül szükség van édesvízre a jó minőségű termés előállításához. Némely területen a csapadék mennyisége fedezi ezt az igényt, azonban ez egyre kevésbé jellemző hazánkban. A klímaváltozás új kérdéseket vetett fel és új megoldásokat hívott életre. Ha üres a víztározó tartály, más vízforráshoz kell folyamodnunk. De melyikhez? Több lehetőség is van, melyeket szakértőnk bemutat ebben a cikkben.
Napjainkban egyre több szélsőséges időjárási jelenséget tapasztalunk. Gyakoribbak az aszályos tavaszok és nyarak, miközben a telek csapadékosabbak, és többször fordul elő különösen heves esőzés.
Ezen szélsőséges jelenségek miatt nehezebb megbecsülni, milyen időjárásra számíthatunk, és következésképp mennyi vizet tároljunk. Ezért mindig gondoskodnunk kell néhány vészhelyzeti forgatókönyvről arra az esetre, ha hirtelen más vízforrásra kell áttérnünk, hogy biztosítani tudjuk a kultúrák vízellátását.
A különösen száraz időszakokban átállhatunk más vízforrások használatára. Az alábbiakban áttekintjük a lehetséges vízforrásokat.
Ha a meleg és a szárazság miatt a megszokotthoz képest másféle víz használatára kényszerülünk, a tápoldatozási programot is hozzá kell igazítani.
Az észszerűség azt diktálja, hogy olyan forrást válasszunk, amely a legtöbb vizet adja, de figyelembe kell venni a vele járó hátrányokat és kockázatokat is, amelyekről fentebb szó volt.
Mivel minden vízforrásnak más az eredeti pH-értéke és eltérőek a tulajdonságai, mindegyikhez külön készenléti tervet kell készíteni. Nagyon fontos, hogy a kertészeteknek minden forgatókönyvre legyen egy aktuális készenléti tervük, ami lehetővé teszi a gyors átállást.
Minden kémiai és biológiai növényvédelmi termék alkalmazásakor a helyi jogi feltételeket és szabályokat kell figyelembe venni. A felhasználás során ügyeljen a biztonságra. Mindig olvassa el a címkét és a biztonsági adatlapot. Az egyes termékek értékesíthetősége az adott ország szabályozásaitól függ.