A folyékony műtrágyák biztonságos használata

A folyékony műtrágyák számos lehetőséget és előnyt kínálnak, de ugyanakkor több kockázattal és veszéllyel jár a használatuk, mint a szilárd műtrágyáké. Ezért a folyékony műtrágyák kezelése során fokozottan ügyelni kell a biztonságos munkavégzésre. A por vagy granulátum formájában kapható szilárd műtrágyák alkalmazásakor a személyi sérülés kockázata jóformán elhanyagolható.

A folyékony műtrágyák biztonságos használata

A folyékony műtrágyák esetében azonban más a helyzet. Vannak olyan termékek, amelyeknek egyetlen cseppje is komoly károkat tud okozni, ha az ember bőrére vagy szemébe fröccsen. Ezért a folyékony műtrágyák biztonságos használata érdekében feltétlenül figyelembe kell venni néhány dolgot, melyeket szakértőnk összefoglalt az alábbiakban.

PGS 31

A folyékony műtrágyák tárolása során be kell tartani a PGS 31 előírásait, melyeket termékszakértőnk, Jaap Lubbersen ismertet az alábbi videóban.

A folyékony műtrágyák típusai

Veszélyességi szempontból három csoportba sorolhatjuk a folyékony műtrágyákat:

  • Semleges termékek: ezek a termékek ártalmatlanok, és nem okoznak közvetlen sérülést, ha bőrre vagy szembe kerülnek. Ezért ebből a szempontból hasonlóak a szilárd műtrágyákhoz.
  • Savas termékek: az összes savas termék veszélyesnek minősül, és bőrre vagy szembe kerülve azonnali súlyos sérülést okoznak.
  • Bázikus termékek: szinte az összes savas termék veszélyesnek minősül, és bőrre vagy szembe kerülve azonnali súlyos sérülést okoznak minden bázikus termék veszélyesnek minősül, és bőrre vagy szembe kerülve azonnali súlyos sérülést okoz.


A semleges termékek csomagolásán nincs CLP-jelölés, a savas és bázikus termékekén azonban kötelező feltüntetni a „Maró anyag, korróziós veszély” piktogramot (lásd az alábbi ábrán). Használat előtt mindig nézze meg a műtrágya csomagolását, hogy tudja, milyen típusú szerrel van dolga.

Warning symbol
 

A műtrágya-adagoló rendszer tartályain és csövein is kötelező elhelyezni a CLP-piktogramokat a kifejezetten e célra gyártott matricák felhasználásával. Az alábbi videóban meghallgathatja termékszakértőnk, Jaap Lubbersen erre vonatkozó részletes magyarázatát

A termékek ismerete

Mindenkinek, aki folyékony műtrágyákkal dolgozik, tisztában kell lennie a termék tulajdonságaival, máskülönben az ismeretek hiánya és a megfelelő tájékoztatás elmaradásának következtében rossz döntéseket hozhatnak a kritikus pillanatokban. A legfontosabb tájékozódási forrás a biztonsági adatlap, amelyen minden lényeges információ megtalálható az adott termékkel kapcsolatban; példáu,l hogy hogyan kell használni a terméket, és mi a teendő bőrre vagy szembe kerülés esetén.

A berendezés állapota

A biztonságos munkavégzés érdekében kellő figyelmet kell fordítani a berendezés állapotára is. A rendszer minőségét elsősorban a felhasznált anyagok minősége és a telepítést végző vállalat határozza meg. Emellett a termelő is felelős a berendezésért, vagyis gondoskodnia kell arról, hogy a készülék jó állapotban legyen, nehogy baleset történjen. 

Általános tudnivalók:
  • A műtrágyát és a berendezést egy külön helyiségben kell tárolni, ahová csak az arra jogosult személyek léphetnek be. 
  • Mindig legyen folyó víz és szemöblítő a berendezés közelében.
  • A csepegtetőtálca vészhelyzet esetére van, nem az anyagok tárolására szolgál.

Karbantartás:
  • Ha a tartálykocsi ürítőcsövének csatlakoztatására szolgáló pontok egy könyökidom alatt helyezkednek el, akkor megfelelő támasztékot kell biztosítani nekik.
  • Tartsa szárazon és tisztán a berendezést, hogy azonnal észlelni lehessen az esetleges rendellenességeket és szivárgásokat. Időnként a tartályok belsejét is ki kell takarítani.
  • Időben végeztesse el a karbantartási munkákat, és rendszeresen vizsgáltassa meg a berendezést egy szakemberrel. A beazonosított hibákat haladéktalanul és szakszerűen ki kell javítani. A szerelési munkalapon fel van tüntetve, hogy milyen műveleteket kell elvégezni a látható és láthatatlan hibák kijavítása érdekében. 
  • Az elhasználódó anyagokat időben ki kell cserélni. 
  • A salétromsavval érintkező csövek és tartályok gyorsabban elöregednek (amit a fehér elszíneződésről lehet felismerni), ezért hamarabb cserélni kell őket. 
  • A kültéren elhelyezett és közvetlen napfénynek kitett töltőcsövek és csatlakozási pontok gyakran erősen elszíneződnek (kifehérednek). Az ilyen alkatrészeket a lehető leghamarabb ki kell cserélni. 

Áttöltés és tárolás

  • A műtrágya tárolótartályokba való áttöltésekor senki ne legyen a közvetlen környezetben.
  • A véletlen szennyeződések elkerülése érdekében javasoljuk, hogy szereljen kulcsos szelepet a műtrágya-adagoló rendszer csatlakozási pontjaira. Bővebb tájékoztatásért tekintse meg az alábbi videót.

Teendők a szerrel való érintkezés esetén

A személyi védőfelszerelésre vonatkozó ajánlások betartása esetén minimális a műtrágyával való érintkezés kockázata. Ha mégis érintkezésbe kerül a folyékony műtrágyával, azonnal cselekedjen, hogy minél enyhébbek legyenek a következmények:
  • Azonnal vegye le a műtrágyával szennyezett ruhadarabokat. Alaposan öblítse le a szerrel érintkezésbe került bőrfelületet. Legalább 15-30 percig folyasson rá vizet, lehetőleg zuhanyozással, és ne vízsugárral. Ha nem áll rendelkezésre tiszta víz, akkor árokvíz vagy bármilyen más vízforrás is megteszi.
  • Szájba kerülés esetén alaposan, bő vízzel öblítse ki a száját, azután forduljon orvoshoz.
  • Szembe kerülés esetén bő vízzel (szemöblítővel vagy szemöblítő palackkal) öblítse ki a szemét, azután forduljon orvoshoz.
  • Ha bármilyen kétsége van a műtrágya-koncentrátummal való érintkezést követően, mindig kérjen orvosi tanácsot. Lehetőség szerint határozza meg, milyen anyag érte Önt vagy az áldozatot.
  • Mutassa meg az orvosnak a műtrágya biztonsági adatlapját, hogy tudja, milyen kezelést kell alkalmazni.

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Mit jelentenek a veszélyt jelző szimbólumok / CLP-piktogramok?

    A veszélyt jelző szimbólumok / CLP-piktogrammok áttekintése Maró hatású Fémekre korrozív hatású lehet. Súlyos égési sérülést és szemkárosodást okoz. Tűzveszélyes Ez a veszélyt jelző...
  • Robbanóanyag prekurzorok - EU szabályozás

    A teljes rendelet az alábbai linken olvasható: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?qid=1594195147886&uri=CELEX:32019R1148 „Az új rendelet – a 98/2013/EU rendeletben már...
  • A folyékony műtrágyák alkalmazása

    A folyékony műtrágyák típusai Egy folyékony műtrágya csomag általában 7-8 különböző tápoldatból áll. Szakértőink készséggel segítenek kiválasztani azt az összeállítást, amelyik a legjobban...