A kertészetekben sokféle teendőhöz használnak egyszer használatos kesztyűket, a szedéstől és a válogatástól kezdve a növényvédő szerek kezeléséig. Az egyszer használatos kesztyűk különböző alapanyagokból készülhetnek: latexből, vinylből vagy nitrilből. Az alábbi cikkben megtudhatja szakértőnktől, hogyan döntse el, hogy melyiket válassza?
A latex kesztyűk természetes gumiból készülnek. Jó védelmet nyújtanak a baktériumok és a vírusok átadása ellen. Előnyük, hogy kényelmesen viselhetők és rugalmasak. Viszont latexallergiások számára nem alkalmasak, illetve olajos, zsíros környezetben sem használhatók.
A nitril kesztyűk szintetikus gumiból készülnek, és jó alternatívát kínálnak azoknak, akik allergiásak a latexre. Erősebbek, mint a latex kesztyűk, ezért akár többször is használhatók. Ellenállnak az olajoknak, zsíroknak és vegyszereknek (viszont nem ellenállóak a ketonokkal, az oxidáló savakkal és a nitrogénnel szemben).
A vinyl kesztyűk PVC-ből készülnek. A három anyag közül a vinyl a leggyengébb mind tartósság, mind védelem szempontjából. A nitrilhez hasonlóan a vinyl is jó választás lehet latexallergia esetén. A vinyl kesztyűk ellenállóak az olajokkal, zsírokkal, savakkal és bázisokkal (lúgokkal) szemben (viszont nem tolerálják az oldószereket és a ketonokat).
A kesztyűk különböző funkciókat tölthetnek be a különféle munkáktól függően. Szedés és válogatás esetén arra szolgálnak, hogy megakadályozzák a baktériumok kéz általi terjesztését, és a kultúra károsodását, míg a növényvédelmi szerek kezelése esetén védik a kezet az ártalmas anyagoktól. Nincs olyan kesztyű, amelyik minden célra alkalmas lenne. Ezért fontos, hogy olyan anyagból készült kesztyűt válasszunk, amely megfelel az adott helyzetnek.
Mint már említettük, egyetlen kesztyű sem alkalmas minden célra. A CE-jelölésből megtudhatja, hogy milyen szintű védelmet nyújt az adott termék.
• 1. kategória: kis igénybevételt jelentő, alacsony kockázatú munkákhoz alkalmas
• 2. kategória: közepes kockázatú munkákhoz használható
• 3. kategória: olyan munkákhoz való, melyek során súlyos, visszafordíthatatlan egészségkárosodás vagy halálos kimenetelű balesetek történhetnek.
A kesztyű EN-minősítése részletesebb információkkal szolgál: azt jelzi, hogy milyen veszélyek ellen véd a termék. A leggyakoribb minősítések és jelentésük:
• EN 420: megfelel a védőkesztyűkre vonatkozó általános követelményeknek
• EN 388: mechanikai ártalmak elleni védelem
• EN 374: vegyszerek és mikroorganizmusok elleni védelem
• EN 407: hőártalom és tűz elleni védelem
• EN 511: hideg elleni védelem
• EN 421: ionizáló sugárzás és radioaktív szennyeződés elleni védelem
A CE-jelölés és az EN-minősítés a kesztyű csomagolásán van feltüntetve. Vegyük az alábbi példát: ez a kesztyű olyan munkákhoz ajánlott, melynek során súlyos, visszafordíthatatlan egészségkárosodás vagy halálos kimenetelű baleset történhet (CE 3-as jelölés), véd a mechanikai ártalmak ellen (EN 388), illetve hőártalom és tűz ellen (EN407).
A latex, nitril és vinyl kesztyűk púderezett és púdermentes változatban kaphatók. A púderezett kesztyű előnye, hogy könnyebb felvenni, és felszívja a párát és az izzadságot. Emiatt kellemesebb viselni, mint a púdermentes kesztyűket. Az élelmiszeriparban azonban nem lehet púderezett kesztyűt használni, nehogy a púder bekerüljön a végtermékbe. Az élelmiszeriparban használható, púdermentes kesztyűk „élelmiszer-minőségű” jelzéssel vannak ellátva. Erre is figyelni kell a kesztyű kiválasztásakor.
Különböző színű latex, nitril és vinyl kesztyűk kaphatók. A fehér és a kék a leggyakoribb. Az élelmiszeriparban a HACCP-előírások miatt elsősorban kéket használnak, hogy könnyebb legyen észrevenni a kesztyűt a végtermékben, ha egy dolgozó elvesztené. Egyes vállalatoknál eltérő színű kesztyűket használnak a különböző munkákhoz a szennyeződések elkerülése érdekében. Ez persze csak akkor érdekes, ha többször használják ugyanazt a kesztyűt.
Végezetül jól kell megválasztani a méretet. Ez nagyon egyszerű: mérje meg a tenyere szélességét, és a centiméterben mért érték egyben a kesztyű méretét is jelzi. Például ha a tenyere 8 cm széles, akkor 8-as méretű kesztyűre van szüksége.
Minden kémiai és biológiai növényvédelmi termék alkalmazásakor a helyi jogi feltételeket és szabályokat kell figyelembe venni. A felhasználás során ügyeljen a biztonságra. Mindig olvassa el a címkét és a biztonsági adatlapot. Az egyes termékek értékesíthetősége az adott ország szabályozásaitól függ.