Mi a különbség a latex, a vinyl és a nitril kesztyű között?

A kertészetekben sokféle teendőhöz használnak egyszer használatos kesztyűket, a szedéstől és a válogatástól kezdve a növényvédő szerek kezeléséig. Az egyszer használatos kesztyűk különböző alapanyagokból készülhetnek: latexből, vinylből vagy nitrilből. Az alábbi cikkben megtudhatja szakértőnktől, hogyan döntse el, hogy melyiket válassza?

Mi a különbség a latex, a vinyl és a nitril kesztyű között?

Latex kesztyűk

A latex kesztyűk természetes gumiból készülnek. Jó védelmet nyújtanak a baktériumok és a vírusok átadása ellen. Előnyük, hogy kényelmesen viselhetők és rugalmasak. Viszont latexallergiások számára nem alkalmasak, illetve olajos, zsíros környezetben sem használhatók.

 

Nitril kesztyűk

A nitril kesztyűk szintetikus gumiból készülnek, és jó alternatívát kínálnak azoknak, akik allergiásak a latexre. Erősebbek, mint a latex kesztyűk, ezért akár többször is használhatók. Ellenállnak az olajoknak, zsíroknak és vegyszereknek (viszont nem ellenállóak a ketonokkal, az oxidáló savakkal és a nitrogénnel szemben).

 

Vinyl kesztyűk

A vinyl kesztyűk PVC-ből készülnek. A három anyag közül a vinyl a leggyengébb mind tartósság, mind védelem szempontjából. A nitrilhez hasonlóan a vinyl is jó választás lehet latexallergia esetén. A vinyl kesztyűk ellenállóak az olajokkal, zsírokkal, savakkal és bázisokkal (lúgokkal) szemben (viszont nem tolerálják az oldószereket és a ketonokat).

 


Miért használnak különböző anyagokat?

  A kesztyűk különböző funkciókat tölthetnek be a különféle munkáktól függően. Szedés és válogatás esetén arra szolgálnak, hogy megakadályozzák a baktériumok kéz általi terjesztését, és a kultúra károsodását, míg a növényvédelmi szerek kezelése esetén védik a kezet az ártalmas anyagoktól. Nincs olyan kesztyű, amelyik minden célra alkalmas lenne. Ezért fontos, hogy olyan anyagból készült kesztyűt válasszunk, amely megfelel az adott helyzetnek.

 

CE-jelölés és a kesztyű EN-minősítése

Mint már említettük, egyetlen kesztyű sem alkalmas minden célra. A CE-jelölésből megtudhatja, hogy milyen szintű védelmet nyújt az adott termék.

• 1. kategória: kis igénybevételt jelentő, alacsony kockázatú munkákhoz alkalmas

• 2. kategória: közepes kockázatú munkákhoz használható

• 3. kategória: olyan munkákhoz való, melyek során súlyos, visszafordíthatatlan egészségkárosodás vagy halálos kimenetelű balesetek történhetnek.

A kesztyű EN-minősítése részletesebb információkkal szolgál: azt jelzi, hogy milyen veszélyek ellen véd a termék. A leggyakoribb minősítések és jelentésük:

• EN 420: megfelel a védőkesztyűkre vonatkozó általános követelményeknek

• EN 388: mechanikai ártalmak elleni védelem

• EN 374: vegyszerek és mikroorganizmusok elleni védelem

• EN 407: hőártalom és tűz elleni védelem

• EN 511: hideg elleni védelem

• EN 421: ionizáló sugárzás és radioaktív szennyeződés elleni védelem

A CE-jelölés és az EN-minősítés a kesztyű csomagolásán van feltüntetve. Vegyük az alábbi példát: ez a kesztyű olyan munkákhoz ajánlott, melynek során súlyos, visszafordíthatatlan egészségkárosodás vagy halálos kimenetelű baleset történhet (CE 3-as jelölés), véd a mechanikai ártalmak ellen (EN 388), illetve hőártalom és tűz ellen (EN407).

untitled design 2022 07 04t092521.758

Púderezett vagy púdermentes

A latex, nitril és vinyl kesztyűk púderezett és púdermentes változatban kaphatók. A púderezett kesztyű előnye, hogy könnyebb felvenni, és felszívja a párát és az izzadságot. Emiatt kellemesebb viselni, mint a púdermentes kesztyűket. Az élelmiszeriparban azonban nem lehet púderezett kesztyűt használni, nehogy a púder bekerüljön a végtermékbe. Az élelmiszeriparban használható, púdermentes kesztyűk „élelmiszer-minőségű” jelzéssel vannak ellátva. Erre is figyelni kell a kesztyű kiválasztásakor.

 

Szín

Különböző színű latex, nitril és vinyl kesztyűk kaphatók. A fehér és a kék a leggyakoribb. Az élelmiszeriparban a HACCP-előírások miatt elsősorban kéket használnak, hogy könnyebb legyen észrevenni a kesztyűt a végtermékben, ha egy dolgozó elvesztené. Egyes vállalatoknál eltérő színű kesztyűket használnak a különböző munkákhoz a szennyeződések elkerülése érdekében. Ez persze csak akkor érdekes, ha többször használják ugyanazt a kesztyűt.

 

Méret

Végezetül jól kell megválasztani a méretet. Ez nagyon egyszerű: mérje meg a tenyere szélességét, és a centiméterben mért érték egyben a kesztyű méretét is jelzi. Például ha a tenyere 8 cm széles, akkor 8-as méretű kesztyűre van szüksége.

untitled design 2022 07 04t092806.326

 

Ajánlott termékek

 

 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Hogyan készítsünk higiéniai tervet?

    Annak érdekében, hogy a munkamódszerek a lehető leghigiénikusabbak legyenek, célszerű összeállítani egy higiéniai tervet, melynek segítségével a kertész a lehető legnagyobb mértékben...
  • A fertőtlenítőszerek hatóideje a vírusokkal szemben

    Mire valók a fertőtlenítőszerek? A fertőtlenítőszerek segítségével elpusztíthatjuk, inaktiválhatjuk vagy eltávolíthatjuk a kórokozókat, például a baktériumokat és a vírusokat. A...
  • Kézfertőtlenítés a kertészetben

    Alkalmazottak és látogatók A személyi higiénia - különösen a kézfertőtlenítés - külön figyelmet igényel. A fertőzések könnyen terjednek el tovább az emberi kézzel (különböző...