A CO2-mérő tartós használata esetén előfordulhat, hogy a műszer pontatlanná válik. A CO2-mérő kalibrálásával ellenőrizhetjük a műszer pontosságát. A kalibrálás során összehasonlítjuk a mérés eredményét a nemzetközileg elfogadott szabványértékkel.
A leggyakrabban használt CO2-mérőket – például a Priva, Siemens, Guardian, Union és Horiba gyártmányú műszereket – évente 3–4 alkalommal kell kalibrálni. De hogyan is történik a CO2-mérő kalibrálása?
A CO2-mérő kalibrálásához kétféle gáz szükséges: 0 patron és kalibrálógáz. A nullás gázzal lehet beállítani a műszer 0 (zéró) pontját. Ez az első lépés. Csatlakoztassa a 0 partont a CO2-mérőhöz egy nyomáscsökkentő segítségével, és nyissa ki a szelepet. A mérés egy perc múlva stabilizálódik, és a CO2-mérőnek 0 ppm CO2-koncentrációt kell jeleznie. Ha a műszer más értéket mutat, akkor állítsa be kézzel 0 ppm-re.
Ezután csatlakoztassa ugyanúgy a CO2-mérőt a kalibrálógázt tartalmazó palackhoz. Olyan kalibrálógázt válasszon, amelyiknek a CO2-tartalma nagyjából megegyezik a műszer használati helyén mérhető CO2-szinttel. Ha például a munkaterület CO2-koncentrációja 1000 ppm, akkor a kalibrálógáz legyen, mondjuk, 900 ppm-es. Ezután nyissa ki a szelepet egy percre, amíg a mérés stabilizálódik. A CO2-mérőn a kalibrálógáz koncentrációjának kellene megjelennie. Ha a műszer más értéket mutat, akkor ismételje meg a fenti eljárást, vagy forduljon munkatársainkhoz.
Figyelmeztetés: Fontos, hogy mind a nullás gáz, mind a kalibrálógáz használatakor folyamatos legyen a gázáramlás. Ha az áramlás megáll, az befolyásolja a kalibrálást. Ugyancsak fontos, hogy kalibrálás után mindig vegye le a nyomáscsökkentőt a kalibrálógáz palackjáról, máskülönben a palack kiürül.
A CO2-mérők kalibrálása általában a fenti eljárás szerint történik, de a legtöbb CO2-mérőnek van saját használati útmutatója. Ha ez az Ön műszerére is igaz, mindig olvassa el a mellékelt használati utasítást a kalibrálás megkezdése előtt.
Minden kémiai és biológiai növényvédelmi termék alkalmazásakor a helyi jogi feltételeket és szabályokat kell figyelembe venni. A felhasználás során ügyeljen a biztonságra. Mindig olvassa el a címkét és a biztonsági adatlapot. Az egyes termékek értékesíthetősége az adott ország szabályozásaitól függ.