A kertészetek sokféle műtrágyát használnak. Ezek sok esetben veszélyes összetevőket tartalmaznak, ezért rendkívül fontos, hogy megfelelő és biztonságos módon tároljuk őket. A műtrágyák helytelen kezelése egészségügyi problémákat, személyi sérüléseket vagy akár robbanásveszélyt is okozhat. Feltételezhetően nem minden vállalat van tisztában ezekkel a kockázatokkal, és ezért nem mindig tárolják megfelelő körülmények között a műtrágyákat. Emellett a tárolási szabályok körében is sok változás történt, amiket szintén figyelembe kellene venni. Tápoldatozási szakértőnk az alábbiakban összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat.
A csomagolt, folyékony műtrágyákhoz hasonlóan az ömlesztett vagy nagy kiszerelésű műtrágyákat is megfelelő tárolóhelyiségben kell tárolni. Az 50 literesnél nagyobb kiszerelésű folyékony műtrágyák alá kármentő tálcát kell tenni, vagy a tárolóhelyiségnek folyadékzáró padlóval kell rendelkeznie, hogy az esetlegesen kiömlő vagy szivárgó anyagot felfogja (és ne jusson be pl. a talajba). Műtrágya tárolása esetén a felfogótálca és a folyadékzáró padló is kötelező előírás.
A kármentő tálca feladata, hogy felfogja a kiömlő vagy szivárgó műtrágyát. Hordós kiszerelésű műtrágya esetén minimum 850 literes felfogótálcára van szükség.
A folyadékzáró padló azért szerepel a kötelező előírások között, mert bármikor történhet egy baleset, és kiömölhet a műtrágya. Ha a kiömlő veszélyes folyadék beszivárog a betonpadló pórusaiba, a padlón repedések és egyéb korróziós károk keletkezhetnek, ami végül talajszennyezéshez vezethet.
A tárolóhelyiségben mindig legyen valamilyen felitató anyag, például ipari abszorbens granulátum, arra az esetre, ha a szivárgó vagy kiömlő anyagot nem sikerülne összegyűjteni a megfelelő biztonsági intézkedések ellenére.
Egyes műtrágyák reakcióba léphetnek más anyagokkal, ennek nyomán pedig veszélyes gázok keletkezhetnek, hő szabadulhat fel, vagy kicsapódás következhet be. Az ilyen nemkívánatos reakciókat nevezik „véletlen szennyeződésnek”. Termékszakértőnktől megtudhatja, milyen reakciókra képesek a különböző műtrágyák, és mit lehet tenni ezek megelőzése érdekében.
Áttöltési (kirakodási) hely
Folyékony műtrágyák használata esetén feltétlenül gondoskodni kell kirakodási/áttöltési pontokról. A műtrágyák tárolására vonatkozó holland szabályzat (PGS 31) számos előírást tartalmaz a kirakodási/áttöltési helyre vonatkozóan.
A véletlen hibák megelőzése érdekében a csövekre szereljen kulcsos elzárószelepeket, hogy csak a hozzá való, különleges kulccsal lehessen megnyitni a csövet, amin keresztül az adagoló kiadja a műtrágyát. A kiömlött folyadékot azonnal fel kell takarítani. A tárolóhelyiségben tisztaságnak és rendnek kell lennie.
Minden tárolóhelyiségben el kell helyezni a megfelelő figyelmeztető táblákat, amelyek felhívják a figyelmet az ott tárolt különböző műtrágyák potenciális veszélyeire. Emellett minden tárolóhelyiségben ki kell tenni a „Tűz és robbanásveszély! Nyílt láng használata és a dohányzás tilos!” táblát.
Ezenkívül CLP-piktogramokkal is jelezni kell a különböző veszélyeket. Minden áttöltési ponton el kell helyezni a megfelelő CLP-matricát, az adagolócsöveken és a tartályokon is. Rendszeresen ellenőrizze, hogy a matricák aktuálisak-e, és megfelelnek-e az érvényben lévő előírásoknak.
A tárolás módja nemcsak az előírások és a biztonság miatt fontos, de a szilárd műtrágyák minőségére is hatással van. Ezért szilárd műtrágyák tárolása esetén a következőkre kell ügyelni:
A folyékony műtrágyákat nem szabad 7 °C alatt tárolni, de 35 °C-nál melegebb sem lehet a tárolóhelyiségben.
A vas lebomlik az UV-fény hatására, ezért mindig sötét csomagolásban és napfénytől védett helyen kell tárolni.
5 évente ellenőriznie kell az IBC-tartályok, multiboxok, hordók és kannák állapotát, hogy meggyőződjön róla, hogy a csomagolás továbbra is megfelel minden szabályozási követelménynek.
A tárolóhelyen ne legyenek éles tárgyak, nehogy megsérüljön a csomagolás.
A monoműtrágyák kristály formájában kaphatók. Kijuttatás előtt feltétlenül fel kell oldani a műtrágyát. Ezt a műveletet nehezítheti, ha a műtrágya összetapad, és csomóssá válik. Ilyenkor még alaposabban el kell keverni a terméket a vízben. A csomósodást a műtrágya nedvszívó tulajdonsága okozza, mivel a szemcsék minden helyzetben és halmazállapotban vonzzák és beszívják a vizet. Ebben a cikkben megtudhatja szakértőnktől, hogyan lehet megelőzni a műtrágya összetapadását.
A szemcsék a műtrágya nedvszívó tulajdonsága miatt tapadnak össze, vagyis mert vonzzák a vizet. Minél magasabb a páratartalom a tárolóban, annál nagyobb valószínűséggel fog összetapadni a műtrágya. A páratartalom mellett más tényezők is közrejátszhatnak a szemcsék összetapadásában, például a hőmérséklet, a légnyomás, a termék nedvességtartalma, kémiai reakciója, valamint a tárolás időtartama. Ezért nagyon fontos, hogy ezek a tényezők állandóak legyenek.
A műtrágya összetapadásának megelőzése érdekében gondosan válassza meg a tárolóhelyet, és ügyeljen arra, hogy megfelelő legyen a helyiség klímája. A műtrágya beszerzésekor feltétlenül vegye figyelembe a tárolási időt, mivel az jelentős hatással van a termék állagára. Ehhez össze kell állítani a kultúra tápoldatozási programját.
A csomósodás vagy összetapadás megelőzése érdekében nagyon fontos, hogy a tárolóhelyiség megfelelő legyen. A PGS 7-es szabályzat számos közreműködő tényezőt felsorol:
Minden kémiai és biológiai növényvédelmi termék alkalmazásakor a helyi jogi feltételeket és szabályokat kell figyelembe venni. A felhasználás során ügyeljen a biztonságra. Mindig olvassa el a címkét és a biztonsági adatlapot. Az egyes termékek értékesíthetősége az adott ország szabályozásaitól függ.