Hogyan előzhető meg a kultúra magnéziumhiánya?

A magnézium (Mg) a makroelemek közé tartozik a növényi tápanyagok között. A növényi tápanyagokat makroelemekre és nyomelemekre osztjuk; ezek abban különböznek egymástól, hogy a makroelemekből nagyobb mennyiségre van szükség, mint a nyomelemekből. De miért is kell a magnézium a növényeknek? Az alábbi cikkben szakértőink elmondják, mit kell tudni a magnéziumhiányról.

Hogyan előzhető meg a kultúra magnéziumhiánya?

Mire jó a magnézium?

A magnézium a növények építőeleme. Beépül a sejtfalakba, biztosítva azok szilárdságát. Beépül a kloroplasztiszokba, ezért nélkülözhetetlen a fotoszintézishez. Továbbá számos enzimbe is beépül.

A magnéziumhiány okai

A magnéziumhiányos növények talaja vagy termesztőközege többnyire (túl) alacsony pH-értékű. Az alacsony pH-érték miatt a magnézium könnyen kimosódik, s így a növények nem jutnak hozzá. Nem szabad megfeledkezni a gyökérkörnyezet pH-értékéről, mivel hatással van a tápanyag kicsapódására vagy kimosódására. Emellett ügyelni kell a növények gyökérzetének nedvességére is, mivel az is gátolhatja az optimális magnéziumfelvételt.

A többi tápanyag túlzott jelenléte is okozhat magnéziumhiányt, még akkor is, ha egyébként elegendő magnézium áll a növények rendelkezésére. Ilyen tápanyag például a kálium, az ammónium és a nitrogén. Ezért nagyon gondosan kell megtervezni a tápanyagellátást.  

A magnéziumhiány következményei

Kismértékű magnéziumhiány esetén nem látható különösebb károsodás vagy más tünet a növények külsején, és jó eséllyel nem befolyásolja közvetlenül a virágzást sem. A magnéziumhiány legnagyobb veszélye éppen az, hogy később, a kifejlett növényeken sokkal nyilvánvalóbban megmutatkozik. A tünetek eleinte csak az idősebb leveleken jelennek meg, de ha a hiány súlyosbodik, a fiatalabb levelekre is átterjednek, ahol a levélerek közti szövetek elhalhatnak.

A magnéziumhiány befolyásolja a növények asszimilációját, vagyis a növények „lélegzését”. Az állandó asszimilációs folyamat szabályozza a sztómák nyílását és záródását, illetve a növény nedvességtartalmát.
A növényben kialakuló hiány megbonthatja az egyensúlyt, emiatt a növény sérülékenyebbé válik, és megnő a vírusos és egyéb betegségek kockázata, illetve a növény ezekre való fogékonysága. Legrosszabb esetben a magnéziumhiány a terméshozam csökkenéséhez vezethet.

A magnéziumhiány tünetei

  • A fiatal levelek erei világossárgára színeződnek. A levelek szélei zöldek maradnak.
  • Barna vagy rozsdabarna foltok jelennek meg a leveleken.

Vigyázzon! A magnéziumhiány tünetei összetéveszthetők a kezdődő vashiány tüneteivel.

A magnéziumhiány megelőzése

A magnéziumhiány semmiképpen nem kívánatos jelenség. Mi a legjobb módszer a megelőzésére? Szakértőink az alábbiakat javasolják.

  • Gondoskodjon róla, hogy a gyökérkörnyezet megfelelő legyen (öntözés, pH-érték).
  • Figyelje a kálium, az ammónium és/vagy a kalcium mennyiségét a kultúrában.

A magnéziumkelát használata is segít megelőzni a magnéziumhiányt.

Magnéziumfelesleg

Bár a túl magas magnéziumkoncentráció kialakulásának kockázata igen csekély, azért nem lehetetlen. Ha túl sok magnézium van jelen a növényben, az gátolhatja a kalcium felvételét.

 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Hogyan előzhető meg a kultúra vashiánya?

    A vashiány okai Vashiány viszonylag könnyen kialakulhat, mivel a vas bizonyítottan nem stabil a gyökérkörnyezetben, illetve tápoldatban feloldva. A vas stabilitása teljes mértékben a...
  • Miről ismerhető fel a kalciumhiány?

    A kalcium nem mobilis elem, vagyis ha elérte az „úti célját”, többé nem mozdul el onnan, még akkor sem, ha kalciumhiány lép fel. Ezért nagyon fontos, hogy a vegetatív időszakban elegendő...
  • Hogyan lehet megelőzni a mikroelemek hiányát?

    A nyomelemek kulcsszerepet töltenek be a növények anyagcseréjében is. Bizonyos tényezők – például a talaj savassága – azonban megakadályozhatják, hogy a növény felvegye a nyomelemeket....