Minden, amit egy kertésznek tudnia kell a pH-ról

Kertészeti vonatkozásban gyakran előfordul a „pH-érték” kifejezés. Nemcsak a víz pH-értéke fontos, hanem a termesztőközegé vagy a talajé is, amelyben a kultúra fejlődik. A termelők nagy valószínűséggel ismerik a pH és az EC meghatározását. De pontosan mi is az a pH, miért olyan fontos, és eltér-e bármiben a különböző termesztési módszerek esetén?

Minden, amit egy kertésznek tudnia kell a pH-ról

Röviden összefoglalva:

  • A pH-érték jelzi a víz vagy a termesztőközeg savtartalmát.
  • A tápanyagok megfelelő felvételéhez fontos, hogy jó legyen a pH-érték.
  • Számos lehetőség van a víz, a tápoldattartály és a termesztőközeg pH-értékének módosítására.
  • Más az ideális pH-érték a víz, a termesztőközeg és a termőtalaj esetében.
  • Ne feledje, hogy az A és a B tápoldattartály pH-értéke különböző!
  • Más módon kell mérni a folyadékok és a termesztőközeg pH-ját.

Mit jelent a pH?

A pH-érték jelzi a víz vagy a termesztőközeg savtartalmát. Minél alacsonyabb a pH-érték, annál savasabb a víz vagy a termesztőközeg.  A pH egy logaritmikus érték, amely az oldat
hidrogénion-koncentrációját mutatja.

A pH kémiai értelmezése

Vegyünk egy példát: 
A 7-es pH-érték azt jelenti, hogy a mért oldat 10−7 mol H+ iont (vagyis 0,0000001 mol H+-t) tartalmaz literenként. Ha a pH-érték 3, ami savasnak számít, akkor az oldat hidrogénion-koncentrációja 0,001 mol =1 mmol H+/l. Mint a példa mutatja, a pH-érték növekedésével csökken a hidrogénionok koncentrációja. A 2-es és 3-as pH értékhez tartozó H+-koncentrációk különbsége 0,01–0,001 = 0,009 mol. Az 5-ös és 6-os pH értékhez tartozó H+-koncentrációk különbsége 0,00001–0,000001 = 0,000009 mol. Amint ezekből a példákból látható, nem kell sok sav a pH csökkentéséhez, illetve viszonylag kevés lúg is elég a pH-érték növeléséhez.

Miért fontos a pH?

A víz és a termesztőközeg pH-értéke óriási jelentőséggel bír a tápanyagok felvétele szempontjából.
A hat makroelem (nitrogén, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, kén) és a hat nyomelem (vas, mangán, cink, bór, réz, molibdén) mindegyikére igaz, hogy csak egy bizonyos pH-tartományon belül vehető fel és érhető el a gyökérkörnyezetben.
A nyomelemek többsége akkor érhető el optimálisan, ha a pH-érték 4,5 és 5,0 között van, míg sok makroelem optimális felvételéhez 5-nél nagyobb pH-érték szükséges. Ahhoz, hogy minden tápanyag elérhető legyen a kultúra számára, rendkívül fontos a megfelelő pH-érték. Általában az 5,2 – 5,4 pH-tartomány tekinthető ideálisnak a tápanyagok megfelelő felvételéhez.

A pH érték módosítása

Ha a termesztési ciklus során figyeli a pH-t, és észreveszi, hogy a víz vagy a termesztőközeg túl savas vagy túl lúgos, mindkettőnek könnyen korrigálhatja a pH-szintjét. Elég pontosan meg lehet határozni, hogy mennyivel kell növelni vagy csökkenteni a pH-értéket.
De nem mindig alkalmazható ugyanaz a módszer a pH módosítására. Ez részben attól függ, hogy milyen közegnek kell javítani a pH-értékét.

A termesztőközeg vagy termőföld pH-szintje

Nemcsak a víz pH-értékét kell megfelelő szinten tartani, hanem a termesztőközegét és a termőföldét is. Ezekben is kialakulhat savas vagy lúgos környezet a közegben játszódó reakciók következtében. A túl magas vagy túl alacsony pH-szint pedig káros hatással lehet a gyökérkörnyezetre. 

A termesztőközeg vagy termőföld ideális pH-szintje
Termesztőközegben nevelt kultúrák esetén általában 5,2 és 5,8 között ajánlott tartani a pH-értéket. Termőföld használata esetén a 6 körüli pH-érték tekinthető ideálisnak, de mindig figyelembe kell venni az adott talaj típusát és természetes pH-szintjét. 
Termőföldben történő termesztés esetén nemcsak a tápanyagok felvétele szempontjából fontos, hogy mekkora a pH-érték, hanem a talaj szerkezete miatt is. Alacsonyabb (5,5 alatti) pH-érték esetén viszonylag kevés mész (bikarbonát) található a talajban, ami ronthatja a talajszerkezetet. Ezért javasolt, hogy a termőföld pH-értéke magasabb legyen, mint amekkora a tápelemek optimális elérhetőségéhez szükséges. 

A tápoldat pH-szintje

Ha a víz tápoldatot tartalmaz, különösen fontos a pH-érték. Általában két (egy A és egy B) tartályt szoktak használni. Olvassa el, hogyan kell előkészíteni a tápoldatozó tartályokat!

A tápoldat ideális pH-értéke
Az A tartályban lévő műtrágyák általában könnyen oldhatók, ezért nem kell olyan szigorúan felügyelni a pH-szintet, mint a B tartálynál. Az A tartály esetén mindig 4 és 6 között legyen a pH-érték, a B tartály pH-értéke pedig legfeljebb 5 legyen. 5-nél magasabb pH-szint mellett a műtrágyák nem oldódnak fel teljesen, és nem lesz tiszta az oldat. 

A víz pH-szintje

A víz pH-szintje változhat. Ez nem feltétlenül jár következményekkel, de ha a pH-érték 4 alá süllyed, az nagy valószínűséggel közvetlen károkat okozhat a gyökérfejlődésben. Ügyeljen arra, hogy a víz pH-értéke ne legyen 4,8-nél kisebb, mert túlzottan elsavasodhat a gyökérkörnyezet. 

A víz ideális ph-értéke
Rövid távon többnyire nem veszélyezteti a kultúrát, ha a víz pH-értéke 4 fölött ingadozik. Ha azonban huzamosabb ideig fennáll ez az állapot, az negatívan befolyásolhatja a nyomelemek elérhetőségét. Szakértőnk cikkéből megtudhatja, hogyan elenőrizheti a víz pH-értékét.

A pH mérése

Több módszer is van a pH mérésére.
  • Termőföld
    A termőföld pH-értékének méréséhez keverjen össze 1 térfogatrész földet és 2 térfogatrész (desztillált vagy ioncserélt) vizet. Ennek az oldatnak a pH-ját megmérheti egy szokványos pH-mérővel. Vannak más módszerek is, amelyekkel közvetlenül is megmérheti a talaj pH-szintjét, de ezek inkább indikátorként használhatók, mivel nem elég pontosak.
  • Víz
    A víz pH-értékét egy megfelelő pH-mérő segítségével lehet megmérni. Szakértőnk cikkében részletes cselekvési tervet talál a víz pH-értékének méréséhez.
  • Tápoldat
    Ha a tápoldattartályban nem megfelelő a pH-érték, fennáll a savasodás lehetősége. Ez ellen salétromsavat és foszforsavat lehet használni.  Ne feledje, hogy a salétromsavval egyben a víz nitrogéntartalmát is növeli! A foszforsavra ez nem igaz, viszont a foszforsavat csak a B tartályba szabad betölteni, míg a salétromsavat az A és a B tartályhoz is hozzá lehet adni. Csak ne felejtse el csökkenteni az adagolást, nehogy a kelátok lebomoljanak.

    A pH-érték csökkentésére inkább salétromsavat ajánlott használni, annak ellenére is, hogy így egy kicsivel több nitrogént kap a kultúra. Azt is figyelembe kell venni, hogy a két lehetőség közül melyik illeszkedik jobban az adott tápoldatozási programba. Ha tanácsra van szüksége, forduljon bizalommal tápoldatozási szakértőnkhöz.
  • Termesztőközeg
    A termesztőközeg pH-értékét egy pH-mérő segítségével lehet megmérni. Gyakori módszer, hogy a termesztőközegben lévő víz pH-ját mérik.

A pH-érték módosítása

Többféle módszer is van a pH változtatására. Hogy melyiket célszerű használni, az attól függ, hogy milyen közegben kell módosítani a pH-értéket: vízben, termőföldben, termesztőközegben vagy tápoldatban. 
  • Termőföld
    A termőföld pH-ját a talaj meszezésével lehet növelni, illetve ammóniumot tartalmazó műtrágya kijuttatásával lehet csökkenteni. Van egy ritkábban használt módszer is, melynek lényege, hogy magas vagy alacsony pH-szintű „tápvizet” juttatnak ki, ez azonban kevésbé hatékony.
  • Víz
    Ha a víz túl sok bikarbonátot tartalmaz, akkor savasítani kell, amíg a HCO3-koncentráció kb. 0,5 mmol nem lesz. Ez forrás- vagy árokvíz esetén szokott gyakran előfordulni. Egy kis bikarbonát-felesleg azonban nem árt, mert megakadályozza a pH gyors csökkenését, ha a pH-érték 5 alá esik.
  • Termesztőközegek
    Ha a termesztőközeg pH-ja túl magas, két dolgot lehet tenni. A pH javításának legegyszerűbb módja az, ha csökkenti a víz pH-szintjét. Ez azonban a módszer korlátozott lehetőségei miatt gyakran nem elegendő. 
    Ne feledje, hogy a termesztőközeg pH-jának csökkentése egyéb problémákhoz vezethet; például romolhat a tápanyag-felvétel, megéghetnek a gyökerek, vagy legrosszabb esetben megváltozhat a termesztőközeg szerkezete. Magas pH ellen az a legjobb megoldás, ha savasító műtrágyát használ, például olyat, amely ammóniumot tartalmaz.
  • Tápoldat
    A tápoldatozó berendezések többsége rendelkezik pH-szabályozóval, amely szükség szerint növeli vagy csökkenti a (salétrom)sav adagolását. Ha magasabb vagy alacsonyabb EC-t állít be, annak megfelelően nő vagy csökken a sav adagolása. Ha a drénvíz savasítása miatt túl alacsony a víz pH-ja, azt lúggal lehet ellensúlyozni. Vannak olyan berendezések, amelyek savasítani és lúgosítani is tudnak, de a többség csak egyikre vagy másikra képes. Ilyenkor az jelenthet megoldást, ha más műtrágyát használ. A tápoldatozó tartály lúgosításához például használjon kálium-hidroxidot vagy kálium-bikarbonátot. 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Optimális vízminőség a Huwa-San segítségével

    Mire való a Huwa-San? A Huwa-San egyedülálló stabilitásának köszönhetően hosszú ideig hatásos marad, és így az öntözőrendszer minden részére eljut. Magas H2O2-tartalmát ezüstionok...
  • Mit jelent az EC és a pH érték a növényeknél?

    Mi a pH? A pH (hidrogénpotenciál) jelzi, hogy egy vizes oldat vagy közeg mennyire savas vagy lúgos. A pH nagymértékben befolyásolja, hogy a tápanyagok elérhetőek-e a növény számára. Ha a...
  • Víztisztítás UV-fertőtlenítéssel

    A kertészetekben alkalmazott egyik víztisztítási és fertőtlenítési módszer az UV-lámpás fertőtlenítés. Szakértőnk részletesen bemutatja ezt az eljárást ebben a cikkben. Az UV-fertőtlenítés...