Röviden összefoglalva:
- A pH-érték jelzi a víz vagy a termesztőközeg savtartalmát.
- A tápanyagok megfelelő felvételéhez fontos, hogy jó legyen a pH-érték.
- Számos lehetőség van a víz, a tápoldattartály és a termesztőközeg pH-értékének módosítására.
- Más az ideális pH-érték a víz, a termesztőközeg és a termőtalaj esetében.
- Ne feledje, hogy az A és a B tápoldattartály pH-értéke különböző!
- Más módon kell mérni a folyadékok és a termesztőközeg pH-ját.
Mit jelent a pH?
A pH-érték jelzi a víz vagy a termesztőközeg savtartalmát. Minél alacsonyabb a pH-érték, annál savasabb a víz vagy a termesztőközeg. A pH egy logaritmikus érték, amely az oldat
hidrogénion-koncentrációját mutatja.
A pH kémiai értelmezése
Vegyünk egy példát:
A 7-es pH-érték azt jelenti, hogy a mért oldat 10−7 mol H+ iont (vagyis 0,0000001 mol H+-t) tartalmaz literenként. Ha a pH-érték 3, ami savasnak számít, akkor az oldat hidrogénion-koncentrációja 0,001 mol =1 mmol H+/l. Mint a példa mutatja, a pH-érték növekedésével csökken a hidrogénionok koncentrációja. A 2-es és 3-as pH értékhez tartozó H+-koncentrációk különbsége 0,01–0,001 = 0,009 mol. Az 5-ös és 6-os pH értékhez tartozó H+-koncentrációk különbsége 0,00001–0,000001 = 0,000009 mol. Amint ezekből a példákból látható, nem kell sok sav a pH csökkentéséhez, illetve viszonylag kevés lúg is elég a pH-érték növeléséhez.
Miért fontos a pH?
A víz és a termesztőközeg pH-értéke óriási jelentőséggel bír a tápanyagok felvétele szempontjából.
A hat makroelem (nitrogén, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, kén) és a hat nyomelem (vas, mangán, cink, bór, réz, molibdén) mindegyikére igaz, hogy csak egy bizonyos pH-tartományon belül vehető fel és érhető el a gyökérkörnyezetben.
A nyomelemek többsége akkor érhető el optimálisan, ha a pH-érték 4,5 és 5,0 között van, míg sok makroelem optimális felvételéhez 5-nél nagyobb pH-érték szükséges. Ahhoz, hogy minden tápanyag elérhető legyen a kultúra számára, rendkívül fontos a megfelelő pH-érték. Általában az 5,2 – 5,4 pH-tartomány tekinthető ideálisnak a tápanyagok megfelelő felvételéhez.
A pH érték módosítása
Ha a termesztési ciklus során figyeli a pH-t, és észreveszi, hogy a víz vagy a termesztőközeg túl savas vagy túl lúgos, mindkettőnek könnyen korrigálhatja a pH-szintjét. Elég pontosan meg lehet határozni, hogy mennyivel kell növelni vagy csökkenteni a pH-értéket.
De nem mindig alkalmazható ugyanaz a módszer a pH módosítására. Ez részben attól függ, hogy milyen közegnek kell javítani a pH-értékét.
A termesztőközeg vagy termőföld pH-szintje
Nemcsak a víz pH-értékét kell megfelelő szinten tartani, hanem a termesztőközegét és a termőföldét is. Ezekben is kialakulhat savas vagy lúgos környezet a közegben játszódó reakciók következtében. A túl magas vagy túl alacsony pH-szint pedig káros hatással lehet a gyökérkörnyezetre.
A termesztőközeg vagy termőföld ideális pH-szintje
Termesztőközegben nevelt kultúrák esetén általában 5,2 és 5,8 között ajánlott tartani a pH-értéket. Termőföld használata esetén a 6 körüli pH-érték tekinthető ideálisnak, de mindig figyelembe kell venni az adott talaj típusát és természetes pH-szintjét.
Termőföldben történő termesztés esetén nemcsak a tápanyagok felvétele szempontjából fontos, hogy mekkora a pH-érték, hanem a talaj szerkezete miatt is. Alacsonyabb (5,5 alatti) pH-érték esetén viszonylag kevés mész (bikarbonát) található a talajban, ami ronthatja a talajszerkezetet. Ezért javasolt, hogy a termőföld pH-értéke magasabb legyen, mint amekkora a tápelemek optimális elérhetőségéhez szükséges.