Poszméhek alkalmazása hideg időben

A növényházakban a jobb terméseredmény elérése érdekében gyakran használnak mesterséges világítást a hideg időszakokban, ez azonban kedvezőtlenül hat a poszméhekre. A poszméhek nem tudnak jól tájékozódni mesterséges fényben, mivel az nem tartalmaz UV-sugarakat, ezért nem találnak vissza a kaptárba, és végül elpusztulnak. Ha poszméheket alkalmaz egy mesterségesen megvilágított kultúrában, okvetlenül vegyen figyelembe néhány dolgot a rovarok megóvása érdekében. Az alábbi cikkben elmondjuk, mire kell ügyelni, és tanácsokat adunk a poszméhek gondozására vonatkozóan.

Poszméhek alkalmazása hideg időben

Természetes fény

Csak akkor nyissa ki a kaptárt, ha van természetes fény. Fényhiányos időszakokban általában délelőtt 9 és 10 óra között kell kinyitni, és délután 2 és 3 óra között kell bezárni a kaptárt. Nagyon borús, sötét napokon dönthet úgy is, hogy egyáltalán nem nyitja ki a kaptárt.

Hó és köd

Ködös és havas időben kevesebb természetes fény hatol be a növényházba, illetve ami bejut, az hó esetén rendkívül éles tud lenni. Ez befolyásolja a méhek tájékozódását. Nagy köd vagy havazás esetén a kolónia 10-25 százaléka is elhullhat egyetlen nap alatt. Ha tudja, hogy ködre vagy havazásra kell számítani, a következők figyelembevételével nyissa és zárja a kaptárakat:

  • If it is foggy in the morning and the bumblebee boxes are not yet open, postpone this until after the fog.
  • Ha napközben havazás várható, időben zárja be a kaptárakat.

Tartós (2-3 napig tartó) köd vagy hó esetén érdemes növelni a kaptárok számát a kedvezőtlen viszonyok ellensúlyozása érdekében, hektáronként  plusz fél kaptárral számolva.

Tegye magasabbra a kaptárt!

Fényhiányos időszakokban érdemes magasabbra tenni a kaptárokat a növények között, hogy a poszméhek hamarabb érzékeljék a napfényt, és maximálisan kihasználják a nappali világosságot. Ezzel egyben a sötét napokon fellépő látási és tájékozódási problémák is mérsékelhetők. 

Ha magasabbra teszi a kaptárakat, ügyeljen arra, hogy védve legyenek a közvetlen napfénytől, máskülönben erős napsütés esetén túlmelegedhetnek. Azután ne felejtse majd el időben lejjebb tenni a kaptárakat, lehetőleg március elején vagy közepén (a napfény mértékétől függően).

A kaptárak egyenletes elosztása

A magasság változtatása mellett célszerű egyenletesen elosztva elhelyezni a kaptárakat a növényház fő közlekedési útja mentén, hogy minél kisebb legyen a repülési távolság. Emellett arra is ügyeljen, hogy a kaptárak jól láthatók legyenek az útról, hogy a poszméhek könnyen megtalálják őket.

A növényház végében helyezze el a kaptárakat!

Ha a növényház közlekedési útja 70 méternél hosszabb, az út két végén (az elülső és hátsó fal mellett) tanácsos elhelyezni a kaptárakat. 130 méternél hosszabb út esetén középtájra is tegyen egy kaptárt. Ez a módszer a repülési távolság csökkentését szolgálja. A kaptárakat úgy helyezze el az út felénél és végén, a homlokzatnál, hogy jól láthatók legyenek.

 

Cikkek, amik érdekelhetik