A molytetű vagy liszteske gyakori kártevő a zöldség- és virágkertészetekben egyaránt. A rovar a növények nedvének szívogatásával okoz kárt, mivel legyengíti a növényeket, ennek következtében pedig visszaesik a fejlődés, a növények deformálódnak, a levelek elsárgulnak és/vagy lehullanak. A lárvák ürülékeként keletkező viaszváladék és mézharmat ideális feltételeket teremt a korompenész számára, a leveleken ily módon keletkezett szennyeződés pedig gátolja a fotoszintézist.
Ráadásul a liszteskék vírusos betegségeket is terjeszthetnek a növényházban. Ezek a hatások együttesen a terméshozam csökkenéséhez vezetnek.
Az üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum ) és a dohánymolytetű (Bemisia tabaci) komoly veszélyt jelent számos kultúrára nézve, különösen azért, mert egyre ellenállóbbá válnak az engedélyezett növényvédőszerekkel szemben. A molytetvek elleni védekezés egyre inkább a természetes ellenségeik segítségével, úgynevezett biológiai védekezési eszközökkel történik.
Az új ültetvényekben nagyon fontos, hogy mielőbb észrevegyük a molytetvek jelenlétét. A molytetű mindössze 1-3 mm hosszú, szárnya teljesen fehér, csápja 7 ízből áll. Általában a fiatal levelek fonákján telepszik meg, és a petéit is ott rakja le. A peték eleinte fehérek, de két nap múlva sötét színt öltenek. Ha korán észleljük a molytetvek jelenlétét – például vizuális megfigyelés útján vagy rovarfogó lapok segítségével –, időben cselekedhetünk és eredményesen védekezhetünk ellenük. Ez különösen fontos a dohánymolytetű esetében, amely a növényház minden részén lerakja a petéit és jelen van a kultúrában, ezért a teljes ültetvényt kezelni kell.
A molytetvek irtásához segítségül hívhatjuk azok természetes ellenségeit, például az élősködő darazsakat és a ragadozó atkákat. A megfelelő védekezési stratégia felállításához feltétlenül meg kell különböztetni egymástól az üvegházi molytetűt és a dohánymolytetűt. Szakértőink készséggel segítenek Önnek ebben.
Minden kémiai és biológiai növényvédelmi termék alkalmazásakor a helyi jogi feltételeket és szabályokat kell figyelembe venni. A felhasználás során ügyeljen a biztonságra. Mindig olvassa el a címkét és a biztonsági adatlapot. Az egyes termékek értékesíthetősége az adott ország szabályozásaitól függ.