Mi a különbség a baktériumok és a vírusok között?

A baktériumok és a vírusok a kertészetek leggyakoribb kórokozói, és súlyos károkat okozhatnak a kultúrában. Sokan azt gondolják, hogy a baktériumok és a vírusok egyformák, de ez nem így van. Leginkább a felépítésükben és a sejtfal vastagságában különböznek egymástól, aminek nagy jelentősége van az ellenük való védekezésben.

Mi a különbség a baktériumok és a vírusok között?

Mi a baktérium?

A baktérium egy mikroorganizmus, vagyis szabad szemmel nem látható. A baktériumok sejtfala nagyon vékony, így igen gyorsan tudnak szaporodni sejtosztódás útján. Vannak hasznos és káros baktériumok is: a káros baktériumok negatív hatással vannak a növényekre, és nehezen kezelhetők, míg a hasznos baktériumok megvédhetik a kultúrát a gombabetegségektől és a kártékony rovaroktól. Ilyen hasznos baktérium például a mikorrhiza (Mycorrhiza).


Mi a vírus?

A vírusok saját örökítőanyaggal rendelkeznek, és a baktériumokhoz hasonlóan nem láthatók szabad szemmel. A vírus örökítőanyagát egy fehérjeburok veszi körül, ami egyben a vírus védőrétege is. A vírus csak akkor tud megfertőzni más sejteket, ha az örökítőanyaga kiszabadul a fehérjeburokból. A baktériumokkal ellentétben a vírusok nem sejtosztódással szaporodnak. A vírusok csak emberi, állati vagy növényi sejteken keresztül képesek szaporodni.


Küzdelem a vírusok és a baktériumok ellen

A vírusokat és a baktériumokat is nehéz legyőzni, ha nem észleljük őket időben. Ha időben észrevesszük a jelenlétüket, akkor növényvédő szereket és/vagy fertőtlenítőszereket vethetünk be ellenük.

 

A fertőtlenítőszerek hatóideje vírusok és baktériumok esetén

Ha fertőtlenítőszert alkalmaz egy vírus ellen, hosszabb hatóidővel számoljon. A vírusokat tovább tart elpusztítani, mint a baktériumokat, mivel a fertőtlenítőszernek először át kell hatolnia a fehérjeburkon, és csak azután fér hozzá magához a vírushoz.

A baktériumok nem rendelkeznek fehérjeburokkal, így a fertőtlenítőnek csak a sejtfalon kell áthatolnia, hogy elpusztítsa a baktériumot. Ez sokkal könnyebb, és ezért gyorsabb is, mint a fehérjeburkon átjutni. Emiatt hosszabb a fertőtlenítőszer hatóideje a vírusokkal szemben, mint a baktériumok esetében. Ezzel magyarázható például az, hogy míg egy alkoholos oldattal gyorsan elpusztíthatjuk a kezünkön lévő baktériumokat, ez az idő túl rövid ahhoz, hogy a fertőtlenítő hatékonyan fel tudjon lépni a vírusok ellen. A gyorsan és agresszívan ható szerek (például a hidrogén-peroxid vagy a klór) között sok olyan van, amely túl gyorsan elveszti a hatását ahhoz, hogy hatékonyan elpusztítsa a vírust. Ilyenkor olyan fertőtlenítőszerre van szükség, amely gyorsan felszívódik, és hosszú ideig hatásos marad, mint például a Menno Florades.

Természetesen itt is igaz, hogy a megelőzés jobb, mint a gyógyítás. Ezért célszerű rendszeres fertőtlenítési vizsgálatot végezni, amely feltárja, hogyan lehetne javítani a vállalati higiéniát. 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Mi a különbség a tisztítás és a fertőtlenítés között?

    Először tisztítás, aztán fertőtlenítés Az optimális higiénia érdekében győződjön meg róla, hogy először az eszközöket vagy felületeket tisztítja meg a tisztítószerrel. Ezzel eltávolítja a...
  • Üvegtisztító szerek használata a növényházban

    Az üvegtisztító szer összetétele A kertészetek az esetek többségében fluortartalmú üvegtisztítókat használnak, amelyeknek két típusa van: a folysavas (hidrogén-fluoridot tartalmazó) és az...
    Üvegtisztító szerek használata a növényházban
  • Robbanóanyag prekurzorok - EU szabályozás

    A teljes rendelet az alábbai linken olvasható: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?qid=1594195147886&uri=CELEX:32019R1148 „Az új rendelet – a 98/2013/EU rendeletben már...