A fertőtlenítő szőnyeg segít kívül tartani a káros mikroorganizmusokat, ezért igen jelentős szerepe van a vállalati higiénia szempontjából. A maximális eredmény elérése érdekében azonban figyelembe kell venni néhány dolgot, már rögtön a beszerzésnél is. Ebben a cikkben sorra vesszük a 11 leggyakoribb hibát, amiket a fertőtlenítő szőnyegek vásárlása és használata során szoktak elkövetni, hogy Ön elkerülhesse ezeket.
Mielőtt fertőtlenítő szőnyeget vásárol, jól gondolja át, milyen igénybevételnek lesz kitéve. Intenzíven fogják használni, közlekedési eszközök is átmennek majd rajta, vagy csak emberek haladnak át a szőnyegen?
Gyakran alulméretezik a szőnyeget. Gyalogos forgalom esetén is nagyobb szőnyegre van szükség, hogy több lépéssel haladjanak át rajta. Ha szállítóeszközök is közlekednek rajta, akkor olyan hosszúnak kell lennie, hogy a kerekek teljes felületét fertőtlenítse. Tekintse meg az alábbi szemléltető videót!
Átjáróval és a nélkül is kapható fertőtlenítő szőnyeg. A termelők gyakran átjáró nélküli szőnyeget választanak, de azután elfelejtik feltölteni. Ezért érdemes átjáróval ellátott szőnyeget vásárolni, amit egy adagolószivattyúhoz lehet csatlakoztatni, és így megoldható a szőnyeg automatikus feltöltése. Így kevesebbet kell törődni a szőnyeget átitató fertőtlenítőszerrel, és jobban működik a szőnyeg. Ráadásul az átjáróval rendelkező szőnyeget sokkal egyszerűbb tisztán tartani.
Noha roppant logikusnak tűnik, mégis gyakran találkozunk azzal a hibával, hogy a szőnyeg nem a közlekedési úton van, vagy meg lehet kerülni. Gondoljon erre a beszerzés során, és válasszon megfelelő méretű szőnyeget, illetve úgy alakítsa ki a közlekedést, hogy ne lehessen megkerülni. Ha több közlekedési út is van (például mert a növényháznak több bejárata van), akkor minden ajtóhoz tegyen fertőtlenítő szőnyeget.
A vállalat minden dolgozóját tájékoztatták a fertőtlenítő szőnyeg használatáról? Tudatosítsa az alkalmazottakban, miért fontos, hogy a fertőtlenítő szőnyegen áthaladva lépjenek be a növényházba. Emellett a szőnyeg mellé is függesszen ki egy egyértelműen megfogalmazott használati utasítást, hogy a látogatókat is tájékoztassa a kertészetben érvényben levő higiéniai rendszabályokról.
Fontos, hogy tisztán tartsa a fertőtlenítő szőnyeget, mert ha túl sok piszok van rajta, a szőnyeg nem érintkezik kellőképpen a tisztítandó felülettel. Az alábbi videó bemutatja, hogyan kell takarítani a fertőtlenítő szőnyeget.
Minél több piszok van a szőnyeg körül, annál több szennyeződés kerül végül a szőnyegre. Ne csak magát a szőnyeget tartsa tisztán, hanem annak egész környékét is!
Egy másik gyakori hiba, hogy nem megfelelő tisztítószert választanak. Rendszeresen tapasztaljuk, hogy a termelők veszélyes, maró hatású anyagokat használnak, ami nyilvánvalóan nem kívánatos. Emellett sokszor nem megbízható szereket használnak, így nem minden lábbeli és kerék kap egyformán alapos fertőtlenítést. Ezért fontos a megfelelő fertőtlenítőszer alkalmazása. A Royal Brinkman a Menno Florades használatát javasolja.
Nem szabad hagyni, hogy a fertőtlenítő szőnyeg túl száraz legyen, mivel akkor nemcsak kevésbé hatásos, de hamar tönkre is megy. Ugyanakkor az sem jó, ha túlzottan nedves, mert akkor sok fertőtlenítőszer megy veszendőbe, ráadásul túl csúszóssá válik a szőnyeg, ami balesetveszélyes.
Ne tegyen semmilyen tárgyat a szőnyegre! Ez egyrészt nem biztonságos, másrészt negatív hatással van a szőnyeg használatára is, mert az emberek inkább kikerülik. Az éles szélek és a kiálló szögek pedig kárt tehetnek a szőnyegben is.
Végezetül soha ne a szabadban helyezze el a fertőtlenítő szőnyeget! Az eső hamar felhígítja a fertőtlenítő oldatot, száraz időben pedig a párolgás miatt a szőnyeg kiszárad, illetve növekszik a fertőtlenítőszer koncentrációja. Ezek eredményeként a szőnyeg kevésbé hatékony vagy teljesen hatástalan lesz.
Minden kémiai és biológiai növényvédelmi termék alkalmazásakor a helyi jogi feltételeket és szabályokat kell figyelembe venni. A felhasználás során ügyeljen a biztonságra. Mindig olvassa el a címkét és a biztonsági adatlapot. Az egyes termékek értékesíthetősége az adott ország szabályozásaitól függ.