Javaslatok a növényház viharkár elleni védelmére

Egy vihar komoly károkat tud okozni egy üvegházas kertészetben. A kár mértéke akár több százezer euró is lehet, hiszen nemcsak az üveg sérülhet meg, hanem a kultúra egy része is, ami terméskiesést okozhat. Ezért fontos, hogy óvintézkedéseket tegyünk, ha viharra lehet számítani, és ezáltal csökkentsük a károk kockázatát. Ebben a cikkben megtekintheti, mit tanácsolnak szakértőink a kertészetek viharkárainak mérséklése érdekében.

Javaslatok a növényház viharkár elleni védelmére

Vihar előtti óvintézkedések

• Takarítsa el a növényház közeléből a csomagolóanyagokat és egyéb, mozdítható tárgyakat, amit a szél az épülethez vághat.

• Zárja be a növényház ablakait, amennyire csak lehet. A szellőzés így is elégséges lesz, de egy hirtelen vihar esetén hamarabb be lehet zárni teljesen az ablakokat.

• Amennyiben a növényház ernyőrendszerrel van ellátva, csukja össze az ernyőket, hogy ne károsítsák az anyagot az üvegcserepek, ha esetleg betörne egy ablak.

• Fordítson gondot a dolgozók munka- és balesetvédelmi oktatására, hogy tudják, mit kell tenni vészhelyzet esetén: kik vesznek részt a munkahelyi sürgősségi elsősegélynyújtásban, hol találják az elsősegélycsomagokat, a tűzoltó készüléket, és merre vannak a menekülési útvonalak?

• Gondoskodjon róla, hogy elegendő tartalék üveg és megfelelő sürgősségi javítókészlet álljon rendelkezésre, hogy ha a vihar kárt tenne az épületben, gyorsan tudjon cselekedni. A készleten lévő tartalék üvegek 70 százaléka főpanel, 15 százaléka szellőzőablak, 15 százaléka pedig szellőzőablak alatti panel legyen.

 

Vihar közbeni intézkedések

• Az alkalmazottak biztonsága mindennél fontosabb. A lehető leghamarabb figyelmeztetni kell mindenkit, hogy haladéktalanul hagyja el az üvegházat.

• 8-as vagy annál nagyobb erősségű szél esetén teljesen zárja be a szellőzőablakokat, amennyiben még nem esett kár az épületben. Ha azonban már megtörtént a kár, akkor a túlnyomás kialakulásának megelőzése érdekében szükség van szellőztetésre. Ilyenkor legfeljebb 5 centiméternyire nyissa ki az ablakokat a szél alatti oldalon. (Figyelem: a kisebb üvegházaknál ez gyakran nem lehetséges a szellőzők elrendezése miatt. Ebben az esetben teljesen zárjon be minden ablakot.)

• Szabályozza a növényház belső hőmérsékletét. A zárt szellőzőablakok miatt mérséklődik vagy teljesen megszűnik a szellőzés. Ügyeljen erre, nehogy a magas hőmérséklet ártson a kultúrának. A gázszolgáltatót is értesítse, hogy csökkenni fog a kertészet gázfogyasztása, és jelentsen vis maiort.

 

Vihar utáni intézkedések

• A vihar elvonultával se felejtse el, hogy a biztonság a legfontosabb! Csak akkor lépjen be a növényházba, ha nem túl kockázatos, és feltétlenül viseljen munkavédelmi sisakot, szemüveget, cipőt és kesztyűt.

• Minél hamarabb írja össze, milyen és mekkora károkat okozott a vihar, és fényképekkel is dokumentálja.

 

Tanácsok viharkár esetére

Minden óvintézkedés ellenére is előfordulhat, hogy a kertészet viharkárt szenved. Ebben az esetben a következőkre kell ügyelni:

• Az esetleges kárt minél előbb jelentse be a biztosítójának.

• Vegye fel a kapcsolatot az üveges szakemberrel, hogy mihamarabb elhárítsa a kárt.

• Jelölje meg a kársújtotta területet. Így gyorsabban elvégezhetők a szükséges teendők, és később, szedéskor is segíthet élelmiszerbiztonsági szempontból.

• Amilyen hamar és amennyire lehet, állítsa helyre a növényház klímáját a kár (akár ideiglenes) kijavításával. Nyissa ki az erőrendszert, hogy benntartsa a meleget, vagy fűtse a növényházat. Ha az utóbbi mellett dönt, tájékoztassa róla a gázszolgáltatót, és jelentsen vis maiort.

• Ellenőrizze kultúrában élő természetes ellenségek állapotát. Ha a populáció nagyon megfogyatkozott, minél hamarabb telepítsen be új egyedeket. Mérje fel, hogy kell-e valamilyen növényvédő szert alkalmazni, például ha a kultúra élettani egyensúlyának felborulása miatt fennáll a gyökérbetegségek kialakulásának veszélye.

 

 

Cikkek, amik érdekelhetik