Mit jelent az „új generációs termesztés”?

Az „új generációs termesztés” egy új termesztési módszer, ahol a növényházi klímaszabályozással kapcsolatos új információk és a termesztési szokások változásainak következében optimális terméshozamot lehet elérni egy (félig) zárt növényházban, ráadásul energiatakarékos módon. A hőmérséklet, a páratartalom, a CO2-koncentráció, a fény, az árnyékolás és a többi környezeti feltétel szabályozásának előretörésével új termesztési stratégiák alakulnak ki, amelyek kevesebb energiát fogyasztanak, és jobban kihasználják a természetes fényt. Ebben a cikkben szakértőnk rövid áttekintést nyújt az új generációs termesztésről.

Mit jelent az „új generációs termesztés”?

Az új generációs termesztés elve

Az új generációs termesztés stratégiája a növények viselkedéséből indul ki. Ebben négy tényező játszik szerepet:
Egyenletes klíma: Ha a növényház klímája egyenletes, akkor magasabb relatív páratartalom esetén is kisebb a páralecsapódás kockázata, és ezáltal egy sor probléma, például a betegségek kialakulásának veszélye is. Többféle eszközt is felhasználhatunk az egyenletes klíma megteremtéséhez, alkalmazhatunk például ventilátorokat és diffúz világítást
Légmozgás: A légmozgás serkenti a növények párologtatását, ami elősegíti az ásványi anyagok felvételét.
• Szigetelés: A növények hőt sugároznak a növényház hidegebb teteje felé, és emiatt visszaesik a hőmérséklet a kultúra felső rétegében. Ez páralecsapódáshoz vezethet, illetve akadályozhatja a kultúra párologtatását, aminek következtében hiánytünetek alakulhatnak ki. Ezért nagyon fontos, hogy minél jobban elszigeteljük a kultúrát, és korlátozzuk a hősugárzást.
Páramentesítés: a túl magas páratartalom problémákat okozhat a termesztés szempontjából. Ezért fontos a páramentesítés, amelynek segítségével szabályozhatjuk a páratartalmat. Ezt a párautánpótlás csökkentésével, illetve a párakibocsátás fokozásával érhetjük el.
 

 

Az új generációs termesztés alapelvei

Az új generációs termesztés alapelvei megtalálhatók az LTO Glaskracht Nederland című kézikönyvben, amely elmagyarázza, milyen hatással van az új generációs termesztés a növényekre, milyen folyamatok játszódnak le a növényházban, és milyen interakciók zajlanak a kultúra és a növényház között. A könyv emellett bemutat bizonyos helyzeteket és a jövőbeli kilátásokat, és egy részletes tervet is tartalmaz az új generációs termesztés megvalósítására vonatkozóan.

 

Az új generációs termesztést támogató megoldások

Az új generációs termesztés célja, hogy minél nagyobb előrelépést érjen el az új információk és a szokások megváltoztatása révén. Egyes megoldások több szempontból is segítik az új generációs termesztést. Ilyenek például a ventilátorok, a páramentesítő rendszerek és az árnyékolási megoldások.

 

Cikkek, amik érdekelhetik