A megfelelő vízmérő kiválasztása

A vízmérő a vízvezeték egy adott pontján átfolyó víz mennyiségét méri. A termelők nemcsak azt mérhetik vele, hogy mennyi vizet fordítanak a kultúra öntözésére, hanem azt is, hogy mennyi ér célba. Kétféle vízmérő van: mechanikus és elektronikus. Az alábbi cikkben szakértőnk bemutatja a különböző típusú vízmérőket.

A megfelelő vízmérő kiválasztása

Mechanikus vízmérő

A mechanikus vízmérőkben egy turbina (vagy szárnykerék) található, amely kétféle elven működhet:

  • A Woltman rendszerű vízmérőkben a turbina merőleges az áramlás irányára.  A műszer két mágneses áttétellel rendelkezik. Ennek köszönhetően csak néhány alkatrész érintkezik a vízzel, és emiatt alig okoz problémát az ellenállás vagy a kopás.
  • A többsugaras vízmérőkben több sugárban érkezik a víz a szárnykerékre. A mérőben egy mágneskuplung található a turbina és a szárazonfutó számlálószerkezet között. A számláló a benne lévő kis fogaskerekek segítségével méri az átfolyó víz mennyiségét. Az ilyen típusú mérőknél több alkatrész érintkezik a vízzel, ezért nagyobb a kopás, és több problémát okoz az ellenállás.

A mechanikus vízmérők között vannak olyanok, amelyek impulzusadóval rendelkeznek. Az impulzusadó minden x liter után (például 10 literenként vagy 100 literenként) küld egy impulzusjelet. Az impulzusadó nélküli mérők nem adnak jelet.

Elektronikus vízmérők

Az elektronikus vízmérőkben nincsenek mozgó alkatrészek. Leggyakoribb típusa az ultrahangos vízmérő, amely hanghullámok segítségével méri a vízmennyiséget. Ennek a típusnak számos előnye van a mechanikus vízmérőkkel szemben:

  • A mérő érzékelőkkel működik, ezért két irányban is tud mérni.
  • Mivel nincsenek benne mozgó alkatrészek, kevésbé kopik, s így hosszabb az élettartama.
  • A vízmérőben nincs szárnykerék vagy turbina, ezért nincs ellenállás, és ebből adódóan kevésbé szennyeződik a műszer. E tulajdonsága miatt drénvíz mérésére is alkalmas, ami gyakran (erősen) szennyezett.

Az ultrahangos vízmérők egyetlen hátránya, hogy érzékenyek a vezetékben lévő levegőre. A hanghullámok másképp terjednek a levegőben, mint a vízben, ezért ha levegő van a vezetékben, a vízmérő leáll, és az áramlási riasztás miatt az öntözés is leáll. Az olyan rendszereknél, amelyek szivattyúval működnek, vagy szabad kifolyásuk van egy árok vagy víztározó felé, különösen gyakran kerülhet levegő a vízcsövekbe. Ebben az esetben inkább mechanikus vízmérőt érdemes választani, amely nem áll le a csőben lévő légbuborékok vagy légzsákok miatt, csupán a mérési érték lesz hibás.

Kapacitás

A vízmérőnek is van valamekkora kapacitása. A mérőn átáramló víz mennyiségétől függ, hogy mekkora kapacitásra van szükség. Ezzel kapcsolatban mindig kérjen tanácsot egy szakembertől.

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Hogyan lehet lerövidíteni a víz szállítási idejét?

    Ahogyan az öntözőrendszerek egyre nagyobbak lesznek, a szállítási idő is egyre nő, a csepegtetőrendszereknél különösen. A szállítási idő növekedése számos következményt von maga után –...
  • A vízkezelő rendszer szűrőinek karbantartása

    Homokszűrő A homokszűrők visszamosása inkább nyomáshoz, mint időhöz kötött. Ha a szűrőn keresztüli nyomás 0,5 barral csökken, végső soron elkerülhetetlen a visszamosatás. A visszamosatás...
  • Termikus víztisztítás

    A hőkezelés működési elve A drénvíz hőkezelése régóta ismert, megbízható víztisztítási módszer. Ennek az eljárásnak a sikere a megfelelő hőmérsékleten és érintkezési időn múlik. Többnyire...