Hogyan növelhető a víz oxigéntartalma?

A vízminőség nagyon fontos a művelés szempontjából, mivel jelentős hatással van a növények egészségére. A vízminőség egyik legfontosabb jellemzője a víz oldott oxigéntartalma. Szakértőnk alábbi cikkéből megtudhatja, hogyan lehet növelni az oxigén mennyiségét az öntözővízben.

Hogyan növelhető a víz oxigéntartalma?

Milyen hatással van a magasabb oxigéntartalom a kultúrára?

Az oxigén nélkülözhetetlen a növények számára. Fontos, hogy az öntözővíz mindig elegendő oxigént tartalmazzon, mivel ez elősegíti a kultúra fejlődését, csökkenti a stresszt, és megelőzi a betegségek közvetett terjedését.

A gyökérkörnyezet oxigénszintjének növelésével javul a tápanyagok felvétele, továbbá pozitív hatással van a gyökérfejlődésre, és hozzájárul a növények egészséges vegetatív és generatív fejlődéséhez. Összességében fokozza a növények ellenálló képességét a környezeti stresszhatásokkal szemben, és csökkenti a termeléskiesés kockázatát.

 

A víz oxigéntartalmának növelése nanobuborék-technológiával

Az oxigéntartalom növelésének egyik lehetséges módja a nanobuborékok alkalmazása. A nanobuborékok mikroszkopikus gázbuborékok, melyek egészen más tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a „normál” buborékok, és emiatt másképp is viselkednek. Parányi méretükből adódóan folyamatosan lebegnek a vízben, és ennek köszönhetően a víz hosszabb ideig oxigéndús marad.

 

A nanobuborékok előnyei

A nanobuborékok legnagyobb előnye, hogy fokozzák a víz oxigéntartalmát. Normál esetben a víz oxigénkoncentrációja legfeljebb 8 mg/l. A Moleaer nanobuborék-generátorral ez az érték nem kevesebb mint 45 mg/l-re növelhető. Így könnyebben fenntartható az oldott oxigén optimális szintje.

A másik előnyük az, hogy meleg időben is megmarad a víz magas oldott oxigéntartalma. Ráadásul a megemelt oxigénszint nem befolyásolja a redoxpotenciált, így a tápanyagok az oldatban maradnak, és nem károsodik a növények gyökérzete.



Milyen kultúrában alkalmazható a nanobuborék-technológia?
A nanobuborék-technológia sokféle kultúrában alkalmazható, de nem mindegy, hogy hol kerülnek a nanobuborékok a vízrendszerbe. Ügyelni kell arra, hogy ne legyen erős a turbulencia, és ne legyen túl nagy hőmérsékletkülönbség a vízrendszeren belül.