9 energiatakarékossági ötlet

Sok termelő esetében az energiaköltségek teszik ki a kiadások egy jelentős részét. Ennek ellenére számos kertészetben még mindig sok energia megy veszendőbe a kazán karbantartásának hiánya, az elégtelen szigetelés vagy a légrések miatt. Az alábbiakban 9 energiatakarékossági ötletet adunk. Ezek megvalósítása nem igényel nagy befektetést, viszont jelentős megtakarítás érhető el általuk.

9 energiatakarékossági ötlet

1. Tartsa karban a fűtőrendszert!

Ha a fűtőrendszer nincs megfelelően karbantartva, a korrózió, a vízkőlerakódás és a dugulások következtében megnőhetnek az energiaköltségek, mert a rendszer csak nagy erőfeszítés árán tudja fenntartani a kívánt hőmérsékletet. Ezért fontos, hogy előírásszerűen karbantartsa, és évenként ellenőriztesse a fűtési rendszert.

 

2. Ellenőrizze a csövek szigetelését!

Egy jól szigetelt kazánházban egész évben 12–15 ⁰C hőmérsékletnek kell lennie. Ha 15 ⁰C fölött van a hőmérséklete, akkor az azt jelenti, hogy a fűtési rendszer hőt veszít. Az előállított hőt a növényházba kellene eljuttatni, nem pedig a kazánházat fűteni vele. Ezért célszerű rendszeresen szúrópróbaszerűen ellenőrizni a fűtőcsövek szigetelését (a kanyarokban is). A 80–90 ⁰C vizet szállító cső szigetelése akkor megfelelő, ha puszta kézzel meg lehet fogni.

 

3. Kapcsolja ki a keringtetőszivattyúkat!

A kis keringtetőszivattyúk gyakran egész évben működnek, akkor is, amikor nincs is fűtés. Bár egy ilyen készülék nem fogyaszt sokat, de azt is teljesen feleslegesen teszi. Ha nem kell fűteni, időlegesen kapcsolja ki a keringtetőszivattyúkat!

 

4. Kapcsolja le a készenléti kazánt!

Ha több energiaforrást is használ, és a kazán az év nagy részében inkább csak készenléti módban van, akkor érdemes megnézni, hogy milyen gyakran kapcsol be egy kis időre, és mi váltja ki ezt. Lehetséges, hogy teljesen le lehet állítani a kazánt az év egy részében. Ügyeljen arra, hogy a kazán első és hátsó nyílását is kinyissa, hogy ne alakuljon ki kondenzáció az üzemszünet ideje alatt.

 

5. Akadályozza meg a levegő szivárgását!

Gondoskodjon róla, hogy ne szökhessen ki a levegő a szabadba vagy a fűtetlen területekre. Ezzel megakadályozhatja a hőveszteséget, és energiát takaríthat meg. Többnyire az ajtók, ablakok, faláttörések és szellőzőnyílások környékén lehetnek hézagok.

 

6. Ellenőrizze az ernyők illeszkedését!

Ellenőrizze, hogy szorosan illeszkednek-e az ernyők a profilokhoz. A köztük lévő réseken át ugyanis elszökhet a meleg, energiaveszteséget okozva ezzel.

 

7. Szigetelje körbe a növényház talaját!

Gondoskodjon arról, hogy ne szivároghasson el a hő a meleg benti talajból a kinti hideg(ebb) talaj felé. Ehhez 3–5 cm vastag poliuretán vagy polisztirol lapot ásson be fél méter mélyen a földbe a növényház körül, az alap mentén. A PUR-lap előnye, hogy zárt sejtszerkezetének köszönhetően nem szívja be vagy engedi át a vizet.

 

8. Tegyen szigetelőlapokat a fűtőcsövek mögé!

Csatornás termesztés esetén tegyen poliuretán, polisztirol vagy más, reflexiós réteggel ellátott szigetelőlapot a fűtéscsövek mögé, hogy benntartsa a meleget. A paneleket a növényház alapja mentén helyezze el, a homlokzati és az oldalfalak üvegtábláihoz rögzítve, olyan magasságban, hogy ne zavarja a kultúra fejlődését (pl. ne vessen rá árnyékot).

 

9. Fesse le a fűtéscsöveket!

Azzal is energiát takaríthat meg, ha fehérre festi a növényház fűtéscsöveit. A fehér csövek 50%-kal több fényt vernek vissza, és 20%-kal nagyobb a hőkibocsátásuk. A fűtéscsövek lefestésével csökkentheti a fűtés költségét.

 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Egyenletes klíma biztosítása a növényházban

    Az aktuális helyzet felmérése Az egyenletes klíma megteremtésének első lépéseként fel kell mérni az aktuális helyzetet, vagyis hogy mennyire egyenetlen a növényház klímája. Különféle...
  • Hogyan biztosíthatjuk a növényház légmozgását?

    A légmozgás hiányának következményei Megfelelő légmozgás hiányában különböző hőmérsékletű területek alakulnak ki a növényházban, ami számos következménnyel jár. Például nehezebben szárad...
  • Hogyan lehet lerövidíteni a víz szállítási idejét?

    Ahogyan az öntözőrendszerek egyre nagyobbak lesznek, a szállítási idő is egyre nő, a csepegtetőrendszereknél különösen. A szállítási idő növekedése számos következményt von maga után –...