A területkezelés előnyei és hátrányai

A növényvédő szerek többféle módon is kijuttathatók. Ezek egyike a területkezelés: ez egy kis térfogatáramú permetezési technika, amelynél a permetlevet finomporlasztással juttatják ki, egy Pulsfog vagy Enbar LVM berendezés segítségével. Ebben a cikkben szakértőnk elmagyarázza, milyen előnyei és hátrányai vannak a területkezelésnek a nagy teljesítményű technikákkal, például a permetezőpisztolyokkal, illetve a vízszintes vagy függőleges permetezőkeretekkel szemben.

A területkezelés előnyei és hátrányai

A területkezelés előnyei

A területkezelésnek számos előnye van, például kevesebb látható szermaradvány marad utána, kevesebb munkát igényel, és kevesebb vizet fogyaszt.

Nem hagy nyomot

A növényvédő szerek látható vagy nem látható szermaradványokat hagynak a növényeken. A fogyasztásra szánt terményekre jogszabályi előírások vonatkoznak, amelyek meghatározzák a szer-maradékok maximális határértékét (MRL), hogy a fogyasztás során ne kerülhessen káros mennyiség az emberi szervezetbe. Azok a termékek, amelyek látható nyomot hagynak a termésen (a gyümölcsökön, a virágokon vagy a leveleken), csökkentik az áru (esztétikai) értékét. Ezért fontos, hogy a szermaradvány minél kisebb legyen. A területkezelés egyik előnye, hogy kevés vagy semennyi szermaradvány nem marad utána. Ezzel szemben a permetezéssel kijuttatott növényvédő szerek esetében előfordulhat, hogy láthatók lesznek a szermaradványok.

Kevesebb munkát igényel

A területkezelés másik előnye, hogy viszonylag rövid idő alatt nagy területen lehet kijuttatni a növényvédő szert. Ilyenkor a cseppek keresztüllebegnek a területen, mielőtt leszállnának. A levegőben úszó cseppek óriási mennyiségük miatt jobban befedik a növények felületét. Mivel nem kell bejárni minden utat és zugot, kevesebb munkát igényel, mint a permetezés. Mindazonáltal a területkezelés (a permetezéssel szemben) nem alkalmas helyi kezelésre, vagyis ezzel a módszerrel nem lehet helyileg fellépni egy kórokozó vagy betegség ellen.

Kevesebb vizet fogyaszt

A területkezeléshez viszonylag kevés vízre van szükség a permetezéshez képest. A víz a növényvédő szer szállítóközege. Mivel a területkezelés során kevés vizet juttatunk ki, a növények hamar megszáradnak, így jelentősen csökken a gombás fertőzések kockázata. (Loko)szisztemikus szerek esetén azonban nem alkalmazható ez a technika. Ezeknek a szereknek folyékony halmazállapotúaknak kell lenniük ahhoz, hogy felszívódhassanak, de az apró cseppek túl hamar felszáradnak.

A területkezelés hátrányai

A területkezelés hátrányai közé tartozik, hogy a permetszer csak a levelek felső oldalát éri, hogy nem minden növényvédő szer esetén alkalmazható ez a módszer, és hogy a területkezelés idejére le kell zárni a növényházat.

A szer csak a levelek felső oldalát éri

A Pulsfog vagy az Enbar LVM berendezés finomporlasztással fújja ki a növényvédő szert, és azután a mikrocseppek leszállnak a kultúrára.  Ebből adódóan a szer csak a levelek felső oldalát éri. A levelek fonákján búvó kártevőket (például az üvegházi molytetű lárváit és a fiatal hernyókat) azonban nem lehet teljesen leküzdeni területkezelés útján.

Különböző hatásmechanizmusú termékek

A növényvédőszerek különböző csoportokba sorolhatók a típusuk alapján, és mindegyik más módon hat. A területkezelés csak a kontakt hatású szereknél (például a gombaölő és rovarölő szerek esetében) alkalmazható.  A szisztemikus és/vagy transzlamináris termékeknél nem használható, mivel a mikrocseppek túl gyorsan felszáradnak, így nincs elég idő arra, hogy a termék bejusson a növény belsejébe.

Rövid és hosszú távú hatás

A szisztemikus szerek némelyike azonnal, kontakt módon is hat. Ha területkezeléssel juttatunk ki egy ilyen szert, akkor azok az organizmusok, amelyek nem pusztulnak el közvetlen érintkezés útján, később csak alacsony koncentrációban kapnak belőle a növényen keresztül, ami erősíti az ellenálló képességüket. Ügyelni kell arra, hogy a kevésbé munkaigényes területkezelés rövid távú előnyei miatt hosszú távon nehogy rezisztencia alakuljon ki, ami azt jelentené, hogy a növényvédő szerek később már nem lennének hatásosak.

Zárt növényház

A Pulsfog vagy Enbar LVM berendezés révén alkalmazott területkezelés csak zárt térben végezhető el, viszonylag szélmentes időben, hogy a növényvédő szer ne jusson ki a növényházból, illetve nehogy egyenlőtlenül oszoljon el a növényház területén. Emellett az is fontos, hogy a növényház pár órán át zárva legyen a területkezelés előtt és után is. Ez nyáron nem előnyös, mert a klíma fenntartása érdekében gyakran nyitva kellene lenniük a szellőzőnyílásoknak.

A kondenzáció megelőzése érdekében ügyelni kell a hőmérsékletre is. Akkor következhet be kondenzáció, ha egyrészt alkonyatkor a növények még melegek, másrészt a helyiség gyorsabban hűl, mint a növények. A lecsapódott pára lecsepeg a levelek szélén a növény lentebbi részeire, és magával sodorhatja azokat a permetlécseppeket is, amelyek még nem száradtak fel, így a termék túl magas koncentrációban lesz jelen, ami ártalmas lehet. A cseppkiválasztás (guttáció) miatt is kialakulhat csepegés. Ilyenkor a gyökérnyomás magasabb, mint amit a növény ellensúlyozni tud a párologtatással, és a túlnyomás miatti „könnyezés” útján távozó víz szintén lecsepeg.

Munkavédelem

A területkezelés idején senki nem tartózkodhat a növényházban. Mivel munkaidőben az emberek a növényházban vannak, ezért többnyire estére vagy hétvégére szokták időzíteni ezt a műveletet. Nagyvállalatoknál viszont gyakran megesik, hogy olyankor végzik a permetezést, amikor vannak bent dolgozók, de a növényház más részeiben. Mindig ügyeljenek a megfelelő távolság és a címkén jelzett munka-egészségügyi várakozási idő betartására!

Ventilátorok

Az Enbar LVM használatához ventilátorokra is szükség van, hogy egyenletesen eloszlassák a ködöt a kultúrában. Nagyon fontos a területkezelés előtti és utáni légkeringtetés. Amikor a termék jól eloszlott a növényházban, le kell kapcsolni a ventilátorokat, hogy a permetlé leereszkedjen a növényekre, és felszívódhasson. Ez eltart egy ideig. Ha (további) ventilátorokat kell vásárolni, az megnöveli a befektetés költségét. A munkaerőköltség viszont csökkenni fog.

Cikkek, amik érdekelhetik

  • A rovarfogószalag-tartók kihelyezése

    A szalagtartó rögzítése A tartókat 4,5 – 5 méterenként ajánlott kihelyezni, az oszlopok távolságától függően. A szalagtartókat a támrendszer huzaljaira vagy oszlopaira kell rögzíteni. Ezt...
  • A megfelelő Meto permetezőrobot kiválasztása

    Mire való a Meto permetezőrobot? A Meto permetezőrobot egy automatikusan mozgó permetezőkocsi, amely igen elterjedt a növényházi kertészetekben. Nagy előnye, hogy nem igényel vezetőt....
  • Melyik fólia a legalkalmasabb az adott kultúrához?

    Szigetelésre használt fóliák Ha csökkenteni szeretné az energiaköltségeket a hideg téli hónapokban, a szigetelőfólia jó megoldás lehet. Választhat, hogy a növényház tetejére vagy...