Mire jók a nyomelemek?

A trágyázás kulcsszerepet játszik a növények fejlődése szempontjából. Nem lehet növényt termeszteni trágyázás nélkül. Minden növénynek szüksége van makroelemekre és nyomelemekre ahhoz, hogy egészségesen és folyamatosan növekedjen. Ebben a cikkben termékspecialistánk elmagyarázza, miért fontosak a nyomelemek.

Mire jók a nyomelemek?

Makroelemek

A makroelemekből viszonylag nagy mennyiségre van szükség a növények rendes fejlődéséhez. A következő tápanyagoknak mindig elérhetőknek kell lenniük a növény számárat: 

Nyomelemek

A makroelemek mellett, amelyek rendszeresen szerepelnek a tápoldatozási programban, a nyomelemekről (vagy más néven mikroelemekről) sem szabad megfeledkezni, vagy alulbecsülni a jelentőségüket. A nyomelemek fontos szerepet játszanak az anyagcserében és számos enzimatikus reakcióban. Ha túl nagy vagy éppen túl kis mennyiségben vannak jelen, a növények fogékonyabbá válhatnak a betegségekre. A legfontosabb nyomelemek a következők: 

  • Vas (Fe)
  • Mangán (Mn)
  • Cink (Zn)
  • Bór (B)
  • Réz (Cu)
  • Molibdén (Mo)

Mikroelemek

Nyomelemek a gyakorlatban

Nem minden nyomelem érhető el a növények számára, ha a pH-szint alacsony vagy magas.
„A magas pH-szint következményeként a nyomelemek kicsapódhatnak. Ugyanez igaz az alacsony pH-szintre is. Ha ez bekövetkezik, a mikroelemek elérhetetlenné válnak a növény számára, vagyis a növény nem tudja felvenni őket. Ennek eredményeként megnő a nyomelemek hiányának kockázata, amit mindenféleképpen el kell kerülni” szakemberünk szerint. A növekedés során megemelkedik a pH-szint a gyökérkörnyezetben, emiatt pedig sok nyomelem elérhetősége csökken. Ez szulfátok alkalmazása esetén fordulhat elő. Javasoljuk, hogy használjon kelátokat annak érdekében, hogy megelőzze a mikroelemek kicsapódását a tápoldat vagy a gyökérkörnyezet alacsony vagy magas pH-szintje esetén.


Mik azok a kelátok?

A kelátok szerves molekulák, amelyek képesek arra, hogy sokféle elemet megtartsanak elérhető formában a gyökérkörnyezetben és a tápoldatokban. A kelát körbefogja a tápanyagokat, amelyek így biztosan eljutnak a gyökerekhez. Vannak olyan nyomelemek, amelyek a gyökérkörnyezet pH-szintjének változása esetén vagy a tápoldatban feloldva instabilak. Az elemek kicsapódása problémát jelenthet a növényeknek, mivel így nem tudnak hozzájutni azokhoz.
A kelátok használata nélkülözhetetlen a létfontosságú tápanyagok, például a vas felvételének biztosítása érdekében. A vasat mindig kelát formájában célszerű kijuttatni a kultúrának, mivel a vas könnyen kicsapódik a termesztőközegben vagy a tápoldatban jelen lévő egyéb tápanyagok hatására. A tápoldat és a gyökérkörnyezet pH-szintje nagymértékben befolyásolja, hogy a nyomelemek közül melyeket célszerű kelát formájában kijuttatni. 

A kelátok százalékaránya

A kelátokat egy százalékértékkel szokás jellemezni, amely azt fejezi ki, hogy a műtrágya hány százalékát teszi ki a kelát formájában tartalmazott elem. Például az Easygro Zn-EDTA 15% 15 százaléka cink. A műtrágya többi része szerves anyag, nevezetesen a kelátot alkotó molekulák. 


Választható kelátok

Többféle kelát kapható, de hogy melyiket érdemes használni, az mindig attól függ, hogy milyen pH-értékű környezetbe kerül majd a műtrágya.

  • Vas
    Többféle vaskelát is kapható, nevezetesen Fe-EDTA, Fe-DTPA és Fe-EDDHA típusú. Mindegyiknek megvan a saját pH-tartománya.
  • Mangán
    A mangán EDTA-kelát formájában kapható.
  • Cink
    A cink EDTA-kelát formájában kapható.
  • Bór
    A bór technikai okok miatt nem érhető el kelát formájában. 
  • Réz
    A réz EDTA-kelát formájában kapható.
  • Molibdén
    A molibdén technikai okok miatt nem érhető el kelát formájában. Nátrium-molibdenát és ammónium-molibdenát formájában kapható. 

Kelátok

Ajánlott termékek

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Az Easygro műtrágyák és azok előnyei

    Az Easygro márkáról A Royal Brinkman széles műtrágya-kínálattal rendelkezik, amelyben a folyékony és szilárd, kis- és nagy kiszerelésű, szerves és ásványi műtrágyák egyaránt megtalálhatók....
  • Milyen előnyei vannak a kevert vagy komplex zsákos műtrágyáknak?

    Mi az a kevert műtrágya? A gyártási folyamat során különböző műtrágyákat kevernek össze, és az így kapott keveréket zsákokba csomagolják. A keverék összetevői egyenletes eloszlanak a...
  • Milyen előnyei vannak a szerves műtrágyáknak?

    Levegős talajszerkezet Ezeknek a trágyáknak a használata serkenti a talajban zajló mikrobiológiai folyamatokat. Az organizmusok huminsavakra és aminosavakra bontják a szerves trágyát....