Miről lehet felismerni a különböző hiánytüneteket?

A növény csak akkor tudja felvenni a tápanyagokat a gyökerein keresztül, ha a tápanyagok oldott állapotban vannak, és elérhetők a talajban vagy a termesztőközegben. Több okból (például a kultúra pH-értéke miatt) is előfordulhat, hogy a tápanyagok (pl. a magnézium, a kalcium és a különféle nyomelemek) nem oldódnak fel megfelelően. Így a növény nem tud elegendő tápanyagot felvenni, és emiatt hiánytünetek alakulhatnak ki.

Miről lehet felismerni a különböző hiánytüneteket?

Szakértőnk az alábbiakban elmondja, hogyan alakulnak ki a hiánytünetek a különböző elemek esetében, és miről lehet ezeket felismerni.

 

A. Kálium

A kálium számos feladatot lát el a növények élettani folyamataiban. Például fontos szerepet játszik a vízháztartás szempontjából, mivel szabályozza a gázcserenyílások működését. Emellett elősegíti a sejtek szilárdságát és a sejtszerkezet stabilitását.Potassium deficiency
Hiány

A káliumhiány kihat a növény vízháztartására, például a párologtatásra. Emiatt szárazság esetén a növény lekókad. Előfordulhat, hogy a levelek szélei elsárgulnak, és végül elhalnak. Ez elsőként az idősebb leveleken jelentkezik. A szár elvékonyodik, a rügyek és/vagy a termések kisebbek lesznekr.
Felesleg
A káliumfelesleg gyakran párosul kalcium- és magnéziumhiánnyal, mivel a kálium túlzott jelenléte gátolja ezen elemek felvételét.
 

B. Kalcium

kalcium különösen fontos a növények fejlődéséhez. A sejtfalba és a sejtmembránba beépülve fokozza a növény stabilitását. A kalcium alacsony mobilitású, ezért ügyelni kell arra, hogy mindig kellő mennyiségben legyen jelen a gyökérkörnyezetben, hogy a növény eleget tudjon felvenni belőle .
Hiány
A kalciumhiány tünetei elsősorban a növény azon részein jelentkeznek, ahol a legkisebb a párolgás. Következményeként fejletlen lesz a növény, például kicsik lesznek a virágok. Foltok jelenhetnek meg a fiatal leveleken, a virágokon és a termésen, és elszáradhatnak a levelek szélei.
Felesleg
A kalcium túladagolása lelassítja a növény fejlődését, és akadályozza más tápanyagok, főleg a vas és a magnézium felvételét. 
 
 

C. Magnézium

A magnézium fő szerepet tölt be a klorofillképződésben, és nélkülözhetetlen a kultúra számára. Beépül az enzimekbe és a sejtfalakba, biztosítva a növény szilárdságát. 
Hiány
Ha a növény nem jut elegendő magnéziumhoz, lelassul a  klorofillképződés, ugyanakkor felgyorsul a klorofill lebomlása az idősebb levelekben, és emiatt a levélerek közti szövetek elsárgulnak. Súlyos hiány esetén a fiatal levelek is sárgulni kezdenek. Gyakran a kálium és/vagy a kalcium túlzott jelenléte okozza a magnéziumhiányt.
Felesleg
A magnézium túladagolása esetén gyakran kalciumhiány alakul ki, mivel a magnézium akadályozza a kalcium felvételét, és ezáltal a működését is. 
 
 

D. Nitrogén

A nitrogén fontos szerepet tölt be a növények anyagcsere-folyamataiban, illetve a fehérje- és klorofillképződésben, és serkenti a kultúra vegetatív fejlődését. 
Hiány
Ha nincs elegendő nitrogén, a levelek az erekkel együtt elsárgulnak. Ez elsősorban az idősebb leveleken jelentkezik. Emellett lelassul a talaj feletti növényrészek fejlődése, viszont felerősödik a gyökerek növekedése.
Felesleg

A nitrogén túladagolása nem feltétlenül jár negatív következményekkel, bár csökkenti a növények ellenálló képességét.
 

E. Foszfor

A foszfor fontos szerepet tölt be a sejtek közti energiaátvitelben. A sejtfalak, a DNA, a különféle fehérjék és enzimek egyik építőeleme, és ebből adódóan létfontosságú a gyökerek, hajtások, virágok és magok képződése szempontjából. Mindemellett a foszfor serkenti a gyökérfejlődést. 
Hiány
A foszfor hiánya miatt az idősebb levelek sötétebbre (esetenként bíborvörösre) színeződnek. Kevesebb gyökér képződik, és azok sem fejlődnek megfelelően.
Felesleg
A foszfortöbblet gyakran együtt jár a cink, a réz és/vagy a magnézium hiányával, mivel akadályozza ezen elemek felvételét.
 
 

F. Kén

A kén a nitrogénnel együtt biztosítja a növényi fehérjék előállítását. Ezek a fehérjék fontos szerepet játszanak a klorofillképződésben, ami pedig elengedhetetlen a fotoszintézishez. A kén serkenti a gyökérfejlődést, fokozza a növény szilárdságát, valamint a növény szaganyagaiban is megtalálható. 
Hiány
A kénhiány következtében visszaesik a növény fejlődése, és teljesen elsárgulnak a levelek, előbb a fiatalok, azután az idősebb levelek is.
Felesleg
A kén túlzott jelenléte akadályozza a növény fejlődését, mivel növeli a víz sókoncentrációját. Az is előfordulhat, hogy a növény sötétebbre színeződik.
 
 

G. Vas

A vas biztosítja a klorofillképződést, ami elengedhetetlen a fotoszintézishez. Emellett jelentős hatással van a növény energiaháztartására és a gyökércsúcsok fejlődésére. 
Hiány
Ha nincs elegendő vas, lebomlik a klorofill a növény felső részén levő fiatal levelekben. Ennek következtében a levelek egyre világosabbak lesznek: eleinte világoszöldek, de később sárgára vagy akár fehérre színeződhetnek. A levélerek azonban zöldek maradnak. A vashiány gyakran mangánfelesleggel párosul, mivel ez a két elem gátolja egymást.
Felesleg
Túl magas vastartalom esetén mangánhiány lép fel.
 
 

H. Molibdén

A molibdén nélkülözhetetlen a fehérjeképződést segítő különféle enzimek kialakulásához. Emellett a fitohormonok egyik építőeleme is. Molybdenum deficiency
Hiány
A molibdén hiánya különösen a fiatal leveleken mutatkozik meg: a levélkék kicsik maradnak, sárgára színeződnek az erek között, és összesodródhatnak. A hiány az idősebb leveleken is jelentkezhet, azok sárgulását okozva.
Felesleg
Ha a molibdén túlzott mennyiségben van jelen, rézhiány alakul ki, mivel ezek a tápanyagok nehezen férnek össze egymással. Emellett a hiány következtében elsárgul a növény. A molibdénhiány azonban ritka jelenség.
 
 

I. Réz

A réz elősegíti a növények fehérjeszintézisét. A fehérjék fontos szerepet játszanak a klorofillképződésben, ami pedig elengedhetetlen a fotoszintézishez. A réz emellett fokozza a sejtfalak szilárdságát, és ezáltal a növény ellenálló képességét. Copper deficiency
Végezetül hozzájárul a vitaminok előállításához és a növény részeinek lignifikációjához.
Hiány
Elegendő réz hiányában lebomlik a klorofill, s emiatt a levélerek közti szövetek sárgára vagy szürkére színeződnek. Ilyenkor hervadás jelei is mutatkoznak a növényen. A rézhiány gátolja a virágzást is: a rügyek, az osztódószövetek és a hajtások elhalnak.
Felesleg
A rézfelesleg ritka jelenség, de ha mégis előfordul, gyakran vashiánnyal párosul, mivel a réz túlzott jelenléte gátolja a vas felvételét.
 
 

J. Cink

A cink elősegíti a klorofillképződést, a szár és az erek elágazását, és fokozza a növény ellenálló képességét. Emellett több enzimrendszer megfelelő működéséhez is szükség van cinkre. Zinc deficiency
Hiány
A cinkhiány elsősorban a növény felső részén levő fiatal leveleken jelentkezik, klorotikus foltok formájában. A hiány egy másik következménye, hogy a növény nem fejlődik kellőképpen, vagy akár kifejezetten törpe növésű marad.
Felesleg
A cink túlzott jelenléte gyakran vashiányt idéz elő. A levelek elsárgulnak, különösen a növény felső részén.
 
 

K. Mangán

A mangán elősegíti a sejtosztódást, a fotoszintézist és az anyagcsere-folyamatokat. Emellett az enzimek és a lignin egyik alkotóeleme. Ez a tápanyag fokozza a sejtfalak szilárdságát, és ezáltal a növény stabilitását.
Manganese deficiencyHiány
Ha nincs elegendő mangán, lassul a gyökérfejlődés, a levelek nem tudnak növekedni, és végül elhalnak. A hiány következtében lebomlik a klorofill, és a levelek elsárgulnak. A mangánhiány a növény felső részéhez közel mutatkozik meg. Gyakran vasfelesleggel párosul, mivel ez a két elem gátolja egymást.
Felesleg
A mangán túladagolása vashiány kialakulásához vezet. Emellett sötét foltok jelennek meg az idősebb leveleken.
 
 

L. Bór

A bór fontos szerepet tölt be a különböző anyagcsere-folyamatokban. Emellett beépül a sejtfalakba és a sejtosztódást szabályozó enzimekbe, továbbá serkenti a hajtáscsúcsok fejlődését.Boron deficiency
Hiány
A bórhiány megzavarja a sejtmembrán működését, ezért a növény törékennyé válik. Befolyásolja a tápanyagfelvételt, és akadályozza a hajtások növekedését. A fiatal levelek és a termés deformációját is okozhatja.
Felesleg
A bór túladagolása esetén a levelek elszíneződnek és helyenként elszáradnak, illetve konvex vagy kerekded formát öltenek.
 
 
Kelátok alkalmazása

A tápanyagokat kelátok formájában is kijuttathatja annak érdekében, hogy az elemek oldhatóbbak legyenek, és amennyire lehet, megelőzze a hiánytünetek kialakulását. A kelátok szerves vegyületek, amelyek közrefogják a tápanyagot, így az megmarad az oldatban, és elérhető marad a kultúra számára. Tápoldatozási szakértőink készséggel adnak tanácsot a kelátok alkalmazásával kapcsolatban.