Mi a különbség a diffúz üveg és a diffúz bevonat között?

A szórt fény diffúz üveg vagy diffúz bevonat segítségével hozható létre. Az utóbbi időben megfigyelhető a diffúz fény felhasználásának egyre nagyobb térnyerése a kertészeti ágazatban is. Sok növényre tud pozitív hatást gyakorolni a jobb fényszórással, fény hasznosítással, alacsonyabb hőmérésklettel és a növények alacsonyabb stressz-szintjével. Kétféle módon hozhatunk létre diffúz fényt a növényházban: diffúz üveg vagy diffúz bevonat használatával. A két lehetőség közül melyik a jobb számunkra? Ebben a cikkben szakembereink magyarázzák el a különbségeket.

Mi a különbség a diffúz üveg és a diffúz bevonat között?

Mi a diffúz fény?

A diffúz fény az a szórt fény, ami minden oldalról éri a növényt és egyenletesen eloszlik, nem hagyva éles árnyékokat. Ez pozitív hatással van a növényre. Különösen a nagy levelekkel rendelkező, magas növények profitálnak belőle, mivel a fény vízszintes szóródása számottevően javult. Ily módon a növények aljain található levelek is kapnak közvetlen fényt, több fotoszintézis megy végbe, ami a terméshozam növekedéséhez vezet. Ezen felül sok növény jobban képes a diffúz fényt hasznosítani mint a normál fény.

Functioning of diffuse light



A diffúz üveg és a diffúz bevonat hatása pontosan ugyanaz: szórt fényt teremtenek a növényházban alacsony vagy magass diffúziós százalékkal. A különbség az árban, rugalmasságban és tartósságban keresendő.

Diffúz üveg az agrár szektorban

A diffúz üveggel rendelkező növényházak az elmúlt néhány évben terjedtek el, különösen a zöldségkertészek körében. Számos termelő, aki új üvegházat épít, a diffúz üveg mellett dönt. A üveg kétféleképp tehető diffúzzá: kémiai maratással vagy szerkezeti hengerléssel.

AR bevonat

Fontos tudnivaló a fény szóródásáról, hogy az mindig pár százalékos fényveszteséggel jár. Ez nem minden növény számára jelent problémát, de sok zöldség (különösen a paradicsom) esetében ez nem kívánatos. Ezek a növények általában az összes rendelkezésre álló fényt felhasználják. A fényvesztés negatív hatással van a termelésre, különösen akkor ha ezt nem kompenzálják CO2-vel. Ezen veszteség csökkentése érdekében mind a diffúz mind az edzett üveg (egyrétegű vagy dupla) fényvisszaverő bevonattal van ellátva. Ez a bevonat kismértékű fényáteresztő képességgel rendelkezik mindkét oldalon.

Az AR bevonattal rendelkező üveg törékeny és helytelen tisztítás vagy a karbantartás hiánya visszafordíthatatlan károkat okozhat. Ha ez megtörténik, a fényáteresztés százalékos aránya romlik.
A fluór tartalmú termékekről közismert, hogy kárt okoznak az AR bevonatú üvegen, de ez igaz más agresszív tisztítószerre is. Egyes tisztítószerek AR bevonatokra gyakorolt hatásáról nincs megfelelő adatunk. A hatások az alkalmazási módok alapján eltérhetnek.

Megkülönböztetünk szol-géllel vagy üveg maratással felvitt AR bevonatú üveget. A diffúz üveg tisztítása AR bevonattal vagy anélkül nagy kihívást jelent a szokásos edzett üveghez képest.

A diffúz üveg költségessége

A diffúz üveg beruházást általában hosszú, évek alatt megtérülő befektetésnek tekintik a kertészek. A diffúz üveg (AR bevonattal vagy anélkül) drágább, mint a standard üveg. A diffúz bevonat ezzel szemben csak ennek töredékébe kerül.

 

Rugalmasság

A diffúz üveggel ugyanaz a szórt fény (százalék) biztosítható az évek során folyamatosan. Ez megnehezítheti az esetleges növényváltást, hiszen minden fajtának más fény és hőmérséklet igénye van. 

Szükség lehet további védelemre, ha túl magas a fényáteresztés vagy lehetséges, hogy extra árnyékolás szükséges, ha olyan növényt nevelünk a növényházban.

Az AR bevonatú üveg magasabb diffúziója szintén problémákat okozhat a növény számára. Például előfordulhat, hogy a gyümölcsök magasabbra nőnek a növényen belül vagy kevésbé állnak ellen a sugárzásnak. Esetleg az új fajtának több fényre van szüksége, mint az előzőnek, így a kedvezőtlen számára a fény csökkentése. A standard edzett üveg és az árnyékoló anyagok (mind a meszes, mind a diffúz) kombinációja bármikor tökéletesen kielégítheti a kertészek igényeit.

Állandóság

Termelőként mindig meg kell vizsgálni, hogy a növény profitál-e a diffúz üvegből. Ha a növényeknek plusz árnyékoló bevonatra van szüksége tavasszal és nyáron vagy ha az árnyékoló ernyőt ezekben az évszakokban bezárják, akkor a diffúz üveg csak ősszel és télen lenne hasznos. Egyes országokban ősszel és télen egyébként sincs sok besugárzó fény, illetve a felhős időjárás segíti a fény szétszórását.
Érdemes feltenni a kérdést: megéri ez a költségeket? 


Diffúz bevonat az agrár szektorban

A diffúz bevonatok biztosítják a fény egyenletes szórását. A bevonatok könnyedén használhatóakés bármilyen üvegfelületre felvihetők. Minden évben megvásárolhatjuk a legújabb fejlesztéseket, míg a diffúz üveg sokéves befektetést jelent. A bevonatokfényáteresztő képessége valamivel alacsonyabb (88%), mint a diffúz üvegé (91%), de a legtöbb növénynél ez még előnyt is jelent.

A diffúz bevonatok könnyedén eltávolíthatók a Removit lemosó segítségével, mint a többi mész alapú árnyékoló anyag. Manuális és gépi kijutattás is lehetséges.

Összességében...

A diffúz bevonatok és diffúz üvegek fejlesztése folyamatos és előremutató. A standard edzett üveg lehetővé teszi, a termelők számára, hogy minden évben profitáljon a bevonatok legújabb fejlesztéséből. A diffúz üveg gyakran hosszútávú befektetésnek minősül, így a termelő nem mindig részesülhet a legújabb technológiákból.

 

Ajánlott termékek

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Milyen diffúz bevonatokat ajánlunk a különböző növényekhez?

    D-Fuse Zöldség A D-Fuse Zöldség nagy áteresztőképessége és magas fátyolosodási tényezője miatt azokhoz a növényekhez ajánljuk, amelyek nagy mértékben ellenállóak a besugárzással szemben. A...
    Milyen diffúz bevonatokat ajánlunk a különböző növényekhez?
  • Mi a diffúz fény?

    A diffúz fény előnyei A szórt fénynek számos előnye van a növének számára: A diffúz fény nem okoz árnyékot a növényházban. A fény mélyebben hatol be a növénybe. Ez több CO2 felvételt tesz...
  • Mik azok az árnyékoló festékek?

    A növényházak klímájának javítása Az árnyékoló festékek visszaverik a fényt, és csökkentik a növényház belső hőmérsékletét. Ennek hatására a növények kevésbé párologtatnak, ami...