Tekerés vagy klipszelés – Miben különböznek?

A tekerés és a klipszelés két kertészeti módszer, amellyel segíteni lehet, hogy a fiatal növények magasra nőjenek. Hogy melyiket érdemes választani, az több tényezőtől is függ, de akár együtt is lehet alkalmazni őket.

Tekerés vagy klipszelés – Miben különböznek?

Miért van szükség a futtatható növények tekerésére vagy klipszelésére?

A fiatal növényeket kötözni szokták, hogy felfelé nőjenek. Ezzel a módszerrel biztosítható, hogy a növény – például a paprika vagy a paradicsom – ne rogyjon össze a termés súlya alatt. Megakadályozható vele, hogy a növény szára megtörjön vagy leszakadjon, és sérüljön a termés minősége. A tekerés és a klipszelés két különböző technika, de ugyanezt a célt szolgálják. Hogy melyiket érdemes használni, az több tényezőtől is függ.


A tekerés és a klipszelés előnyei

Nincs egyértelmű válasz arra, hogy a tekerés vagy a klipszelés jobb-e a növényeknek. A klipszelés minden növénynél alkalmazható, a tekerés azonban nem. Vastag szárú növényeknél például nem javasolt a tekerés. De olyan növények is vannak, ahol a vastag szár csak időszakos jelenség, ami azt jelenti, hogy akár kombinálni is lehet a két módszert. A kiadásokat tekintve sem hirdethetünk egyértelmű „győztest”. A tekerésnek nagyobb a bérköltsége, a klipszelésnél viszont számolni kell a (magasabb) anyagköltséggel és hulladékkezelési költséggel. A tekerésnek vannak bizonyos kockázatai, amelyek növelik a kár valószínűségét (és ezáltal a költségeket). Ha gyakorlott alkalmazottak végzik a tekerést, akkor ezek a kockázatok mérséklődnek. A klipszelésnél nincs ilyen gond, mert bárki meg tudja csinálni, nem kell hozzá semmilyen tapasztalat.

 

 

 Tekerés

 Klipszelés

Anyagköltség

+

 - 

Bérköltség

-

+

Tekerés

+

-

Jártasság

-

+

Gyorsaság

-

+

Fenntarthatóság

+

-

Károsodhat a növény

-

+

Lassabb növekedés

-

+

 

A tekerés előnyei és hátrányai

Előnyök

• Nincs anyagköltség (de van bérköltség)

• Fenntartható

Hátrányok

• Nagyobb gyakorlatot igényel

• Viszonylag sok munkát és időt igényel (vagyis lassabban megy). Két dolgozó átlagosan 45 óra alatt végez a tekeréssel egy hektáron.

• Nagyobb a veszélye annak, hogy a hajtáscsúcsok megsérülnek vagy letörnek (ha a hajtáscsúcs letörik, az akár 8 héttel is visszavetheti a növekedést).

• Felesleges stresszt okozhat a növénynek a szár mozgatása.

 

A klipszelés előnyei és hátrányai

Előnyök

• Gyorsan megtanulható

• Kisebb a növény károsodásának/sérülésének veszélye

• Könnyen irányítható a növény növekedése

• Gyorsabban elvégezhető: két dolgozó átlagosan 34 óra alatt végez a klipszeléssel egy hektáron.

Hátrányok

• Beszerzési költség

• Magasabb hulladékkezelési költség

• Kevésbé tartós

 

Ajánlott termékek

 

A tekerés technikája

A tekerés egy speciális módszer, viszont lelassíthatja a növény fejlődését, mert elszorítja a szárat, és ezáltal csökken a tápanyagellátás. Ha rosszul alkalmazzák, árthat a növénynek. Sokkal lassabban végezhető, mint a klipszelés. A művelet során ügyelni kell arra, hogy a lehető legkevésbé mozgassák a növény csúcsát. Meg kell tartani a növényt, és a szár köré kell tekerni a madzagot, közben pedig meg kell emelni a leveleket. A paradicsomtöveket nem kell körbetekerni minden egyes levélnél, különösen akkor nem, ha a szár meg van törve, mert letörhet a növény csúcsa, vagy súlyosan sérülhetnek a növény sejtjei. A klipszelésnél össze kell fogni a növényt és a madzagot egy klipsszel, anélkül hogy hajlítgatnánk a növényt. Ennek a módszernek az a nagy előnye a tekeréssel szemben, hogy nem szorítja össze a növény szárát, és így nem hátráltatja a növekedést. Figyelni kell a klipsz elhelyezésére: mindig a levélnyél alá kerüljön, soha ne közvetlenül fölé vagy egy növekvő levél alá. Uborka esetén közvetlenül a levél alá kell tenni. Az uborka klipszelése azért előnyös, mert nem kell megszorítani a szárat ahhoz, hogy ne csússzon le a növény.

 

Ajánlott termékek

 

Klipszelés vastag szár esetén

Egyes növényeknek nem tesz jót a tekerés, mert a száruk túl vastag, és tekeréskor könnyen eltörik. Ezeknél inkább klipszelést kell alkalmazni a tekerés helyett.

A nappali fény hatása
A nappal hossza és ezáltal a növényt érő fény mennyisége befolyásolja a szár vastagságát. A hideg, téli időszakban, amikor rövidebbek a nappalok, a szárak viszonylag vastagabbak. Tavasszal és nyáron jelentősen tovább van világos, ezért a növények jobban megnyúlnak. Ezért az is egy lehetőség, hogy tavasszal és nyáron tekerést alkalmaznak, de a hidegebb időszakokban inkább klipszet használnak.

Tény: ha egy órával tovább van világos, átlagosan 1 százalékkal többet nőnek a növények.

A növekedés szabályozása LED-világítással
Az asszimilációs vagy LED-világítással szabályozni lehet a fénysugárzást. Így meghosszabbítható a nappali, világos időszak, ami hatással van a kultúra fejlődésére (és vastagságára). Az öntözés, a fűtés, a CO2-adagolás és a különböző kezelési módok mellett az asszimilációs világítás is egyre fontosabb szerepet tölt be a termesztésben. Összességében befolyásolja a növények növekedését, és ezáltal a kötözés módját is.

 

Egyre több termelő dönt a klipszelés mellett

Egyre több termelő választja a klipszelést a tekerés helyett. Ez nagyrészt a módszer munkaigénye és a munkavégzéshez szükséges gyakorlat miatt van így. A tekeréshez általában gyakorlott emberekre van szükség, míg klipszelni jóformán bárki tud, a képzetlen munkaerő is, és egyre nehezebb olyan alkalmazottat találni, aki ért a tekeréshez. Emellett a tekerés bérköltsége is viszonylag magasabb. Tekintse meg az általunk kínált szárrögzítő klipszeket, és kérjen árajánlatot! Ha nem biztos benne, milyen klipszet kellene használnia, olvassa el szakértőnk cikkét, amelyből megtudhatja, hogyan válassza ki a megfelelő klipszet paradicsom termesztése esetén.

 

A tekerés és a klipszelés együttes alkalmazása

Mindkét módszernek megvannak a maga előnyei. De nem feltétlenül kell választania közöttük, egymás mellett is használhatja őket. A két technika kombinálásával irányíthatja a kultúra generatív és vegetatív fejlődését.

Generatív impulzus tekeréssel
Ha generatív fejlődésre szeretné ösztönözni vegetatív állapotban lévő kultúráját, hogy többet teremjen, akkor alkalmazzon tekerést. A tekerés „fájdalmat” okoz a növénynek, és ezzel stresszhatást vált ki, ami több termést eredményez.

Vegetatív impulzus klipszeléssel
Ha vegetatív fejlődésre szeretné serkenteni generatív szakaszban lévő kultúráját, akkor pont a másik módszerrel érhet el eredményt, vagyis válassza a klipszelést.

 

Fenntarthatóság

Ha fenntartható megoldást keres, akkor a tekerést javasoljuk, mivel – a klipszeléssel ellentétben – nincs anyagköltsége, és ebből adódóan hulladékkezelési vonzatai sincsenek. Az is igaz, hogy egyre több biológiailag lebomló klipsz kapható.

 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Mely klipszek jöhetnek szóba paradicsom termesztéskor?

    Szárrögzítő klipszek Ahogy a paradicsomok egyre nagyobbak lesznek, megtámasztásra lesz szükségük. Ezért a növényeket kötözőmadzagggal kötjük fel. Ehhez használhatja a Brinkman szárrögzítő...
  • Válassza ki a megfelelő madzagot növényéhez

    Javaslat Az, hogy melyik madzag a legmegfelelőbb az Ön számára, függ a termesztett kultúrától. Az általános irányelvek a következőek: 1/1000 1/1200 1/1500 Koktélparadicsom Fürtös...
  • Hogyan válasszam ki a megfelelő paradicsom akasztókampót?

    V-kampó A V-kampó kampóra feltekert és lelógó madzaggal rendelhető, melynek hosszát Ön határozhatja meg. A lelógó rész gumigyűrűvel van rögzítve. Amikor a kampót felakasztja, a gumigyűrűt...