Mi a különbség a kőzetgyapotos és a kókuszrostos termesztés között?

A virág- és dísznövénykertészetek már sok éve kókuszrostot használnak termesztőközegként, de a zöldségtermelők is egyre inkább áttérnek a kókuszrostos termesztésre, mert a kókusz laza szerkezetű, tartós és megfizethető. Szakértőnk az alábbiakban részletesen elmagyarázza, miben különbözik a kőzetgyapotos és a kókuszrostos termesztés.

Mi a különbség a kőzetgyapotos és a kókuszrostos termesztés között?

Mi a kőzetgyapot termesztőtábla?

A kőzetgyapot termesztőtábla (vagy termesztőpaplan) kőzetgyapot ültetőközeget tartalmaz, ami olvasztott kőzet centrifugálásával készül, a szálhúzás során olyan szerkezetet kialakítva, amelyen meg tudnak élni a növények. Többféle kőzetgyapot termesztőpaplan kapható, amelyek különböző tulajdonságúak, és ebből adódóan különféle növények termesztésére alkalmasak. Ide kattintva részletesebb tájékoztatást talál a különböző típusú kőzetgyapot termesztőtáblákról.
 

Mi a kókuszrost?

A kókuszrost a kókuszdió-hántolás mellékterméke, és teljesen szerves eredetű anyag. A kókuszrost különböző formákban kapható:

  • Durva kókuszrost: főleg rehidratáláshoz használják. Alkalmazható más közeggel keverve, de zsákos kiszerelésben és préselt tömb formájában is kapható. 
  • Finom (kétszer rostált) kókuszrost: elsősorban palántaföldként használják, mert optimális kapcsolatot biztosít a fiatal gyökérhajtások és a termesztőközeg között. A kétszer rostált kókuszrost finomabb, mint a durva kókuszrost, és más közeggel vegyesen vagy önmagában is használható termesztőközegként.
  • Szálas kókuszrost: más közeggel keverve jobb vízszállítást biztosít, mivel gyorsan elvezeti vagy felszívja a vizet. A szálas kókuszrostot mindig más közeggel vegyesen használják. 
  • Kókuszchips: más közeggel keverve 10-40%-kal növeli a talajkeverék levegőtartalmát. A kókuszchips más közeggel vegyesen vagy önmagában is használható termesztőközegként. 
  • Kókuszrost tábla: préselt kókuszrostpaplan. Készülhet durva kókuszrostból vagy kókuszchipsből, illetve a kettő keverékéből, de emellett szálas rostot is tartalmazhat. 


A kókuszrost csak megfelelő előkezelés után használható növénytermesztésre. Az előkezelés során ki kell vonni a kókuszrostból a nátriumot és a káliumot. A kereskedelmi forgalomban kapható kókuszrost termesztőközegek már többnyire átestek az előkezelésen, de azért vannak kivételek. Az előkezeletlen kókusz termesztőközeget általában arról lehet felismerni, hogy alacsonyabb az ára, de ebben az esetben az olcsóbb a drágább, mert elég nehézkes házilag termesztésre alkalmassá tenni. Vásárláskor érdemes ezt szem előtt tartani.

Laza és száraz

A kókuszrost termesztőközeg laza szerkezetű, ezért kisebb eséllyel alakulnak ki gombás betegségek, és jobb oxigénellátást biztosít a növények gyökerei számára. Habár a kókuszrostot kiszárítják, gyorsan megszívja magát vízzel. 

Tartós

A kókuszrost tartós termesztőközeg, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy legalább két évig használható minőségromlás nélkül. Így több szezonon át is lehet rajta termeszteni. Ráadásul kultúraváltáskor át is lehet gőzölni anélkül, hogy ez befolyásolná az anyag minőségét és tulajdonságait. 

A kőzetgyapot már nehezebben használható több éven át, mivel nem olyan egyszerű átgőzölni, mint a kókuszrostot. Emiatt a kőzetgyapot termesztőtábla újrahasználata esetén számolni kell a betegségek kialakulásának magasabb kockázatával. Emellett a kőzetgyapot termesztőtáblák nem annyira tartósak, így ismételt használatuk során csökken a vízkapacitásuk, és lassabb lesz a gyökérképződés. 

Olcsóbb és környezetkímélőbb

A kókuszrost másik előnye, hogy olcsóbb, mint a kőzetgyapot termesztőközeg. Itt nem kifejezetten a beszerzési árra kell gondolni, hanem arra, hogy a használata nem jár hulladékkezelési költségekkel. A kőzetgyapot termesztőközeget használat után kidobják és újrahasznosítják, például téglát készítenek belőle. Ezzel szemben az elhasználódott kókuszrostot egyszerűen bele lehet forgatni a kerti talajba vagy a földbe. 

Eltérő tápoldatozás

Ha a kókuszrostos termesztés mellett dönt, ne feledje, hogy módosítani kell a tápoldatozási programot. A kókuszrost más tulajdonságokkal rendelkezik, mint a kőzetgyapot, és bizonyos tápanyagokat könnyebben felvesz a kőzetgyapothoz képest, míg másokat nehezebben. Ezt feltétlenül figyelembe kell venni az érintett elemek adagolásakor. Emellett a kókuszrost pH-stabilizáló tulajdonsággal bír. 

Szakértőnk tanácsa

Az adott kultúrától függ, hogy kókuszroston vagy kőzetgyapoton érdemes-e inkább termeszteni. A megfelelő termesztőközeg kiválasztásához mindig kérjen tanácsot szakértőinktől. 

 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Mi a különbség a Vermikulit és a Perlit között?

    Mi a Vermikulit? A Vermikulit egy steril ásványi anyag, amely nagy vízvisszatartó kapacitással rendelkezik. A hő alapú eljárás során harmonika alakú darabok keletkeznek, amelyek sok...
  • Hogyan válasszam ki a megfelelő paradicsom akasztókampót?

    V-kampó A V-kampó kampóra feltekert és lelógó madzaggal rendelhető, melynek hosszát Ön határozhatja meg. A lelógó rész gumigyűrűvel van rögzítve. Amikor a kampót felakasztja, a gumigyűrűt...
  • Hogyan húzza be az AC-fóliát?

    Az elmúlt években a zöldség termelők egyre többet használják az AC-fóliát a szezon kezdetén, hogy melegebb üvegházi klímát biztosítsanak a fiatal növények számára. Az AC fóliák alacsonyabb...