Hogyan ismerjük fel a ToBRFV vírust?

A ToBRFV egy növényi betegség (Tobamo vírus családjába tartozik) ami paradicsomra, paprikára és chilire jelent veszélyt. A vírus mechanikai úton terjed, legfőképpen emberek és eszközök segítségével, azonban poszméhek, madarak, és a fertőzött növények is okozhatják a terjedést. Miközben a legtöbb paradicsomfajta rezisztens a Tobamo vírusokkal szemben (TMV, ToMV), a ToBRFV rezisztenciát még nem sikerült kialakítani.

Hogyan ismerjük fel a ToBRFV vírust?

A ToBRFV felismerése

Legfőbb ismeretetőjegyek:

- > mozaikosodás a fiatal leveleken, a hajtásokon, illetve magán a termésen
- > a termésen pontok és sárga foltok jelennek meg, a termés és a levél deformálódik
- > a termés bebarnul, nekrózisos csíkok jelennek meg a száron, ami a későbbiekben kiszárad
- > egyes esetekben a levelek keskenyedését is megfigyelhetjük

A vírus egyik legnagyobb veszélye az, hogy a tünetek hasonlítanak a Pepino mozaik vírus tüneteire, ennek következtében semmilyen intézkedés nem történik. Ez súlyos károkhoz vezethet: a vírus könnyedén terjed a növényeken, a termésszint visszaesik, és a termés nem lesz piacképes.

 

A ToBRFV megelőzése

- > szigorú higiéniai protokoll betartása kiemelten fontos
- > az általános vállalati higiénia központi szerepet tölt be, hiszen így megakadályozható a vírus terjedése
- > a növényházat látogató embereknek – kívülről érkező emberek vagy dolgozók – tisztában kell lenniük a szigorú higiéniai előírások betartásával
- > minden cégnek ’leltárt’ kell készítenie a bejövő árukról, illetve az áruk ’veszélyfaktoráról’. Gondoljunk csak bele: vannak olyan termelők, akik többen dolgoznak együtt, ugyan azokat a ládákat, rekeszeket használva (termelői szövetkezetek). Ebben az esetben megoldás lehet saját konténerek használta; egy a paradicsom szedéséhez, illetve egy másik az áru elszállításához.

 

Ajánlott termékek

 

A ToBRFV kezelése és ellenőrzése

A ToBRFV kezelésére és ellenőrzésére jelen pillanatban nincs lehetőség. Olyan fertőtlenítő szerre van szükség, ami megfelel a hatósági előírásoknak. Azok a szerek, melyek nem rendelkeznek megfelelő tanúsítvánnyal egyrészről kárt okozhatnak, másrészről pedig nem érjük el velük a kívánt hatást. A vírus megjelenése esetén a fertőzött növények eltávolítását és megsemmisítését azonnal el kell végezni. Mindenekelőtt a legfontosabb a megelőzés, amivel megakadályozhatjuk a vírus megjelenését, illetve megakadályozhatjuk annak terjedését.

 

Fontos teendők mielőtt belépnénk a növényházba:

  • kéztisztítás fertőtlenítő szappannal, a kezek szárítása, majd ismételt fertőtlenítése
  • higiéniai állomás telepítése a lábbelik és a kezek fertőtlenítésére
  • fertőtlenítő szőnyeg elhelyezése azokon a helyeken ahol személyi és gépmozgás van
  • miután újra belépne a növényházba (szociális helységek látogatása után, dohányzás, stb.)
  • fertőtlenítse ismét a kezeit
  • látogatók minden alkalommal viseljenek kesztyűt, overált illetve hajhálót
  • tiszta munkaruha biztosítása a dolgozók számára

 

Fontos teendők az üvegházban

  • kések, ollók fertőtlenítése minden sor után
  • kézfertőtlenítés fontossága munka közben
  • minden olyan mozgó tárgy fertőtlenítése, ami érintkezik a növénnyel (művelőkocsik, permetezőfa stb.)
  • az egész növényház tisztítása és fertőtlenítése növényváltáskor. A Tobamovírusok, beleértve a ToBRFV-t, hosszú időn keresztül aktívak maradnak, organikus és mesterséges közegben is.

 

Fertőzés gyanúja esetén legyen kiemelkedően figyelmes mindenre, ami elhagyja a céget, beleértve ebbe az embereket, termékeket, árut. Megfelelő higiéniai intézkedések mellett a vírus terjedésének a valószínűséget a lehető legnagyobb mértékben korlátozhatjuk. 

 

Cikkek, amik érdekelhetik

  • Milyen higiéniai intézkedéseket kell tenni a növényházba való belépéskor?

    Higiéniai beléptető állomás A baktériumok vagy más növényi kórokozók bejutása a növényházba komoly problémákat okozhat. Ennek elkerülése érdekében higiéniai fertőtlenítő állomást kell...
  • Kézfertőtlenítés a kertészetben

    Alkalmazottak és látogatók A személyi higiénia - különösen a kézfertőtlenítés - külön figyelmet igényel. A fertőzések könnyen terjednek el tovább az emberi kézzel (különböző...
  • Hogyan készítsünk higiéniai tervet?

    Annak érdekében, hogy a munkamódszerek a lehető leghigiénikusabbak legyenek, célszerű összeállítani egy higiéniai tervet, melynek segítségével a kertész a lehető legnagyobb mértékben...